Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Katarzyna Gacek i „cosy crime” - spotkanie autorskie dla dorosłych

Katarzyna Gacek i „cosy crime” - spotkanie autorskie dla dorosłych

Katarzyna Gacek i „cosy crime” - spotkanie autorskie dla dorosłych

W czwartek 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej gościła Maja Drożdż, tarnowska pisarka specjalizująca się w literaturze obyczajowej. Autorka po raz pierwszy na rynku księgarskim pojawiła się w 2019 roku, a obecnie ma na koncie 8 książek opublikowanych w znanych wydawnictwach. Jej najnowsza powieść to „Bosa do mnie przyjdź”. W rozmowie z dyrektorką MBP Anną Jastrzębiec-Witowską, Maja Drożdż opowiedziała o swoich pisarskich początkach, próbach publikacji pierwszej książki we wczesnej młodości oraz doskonaleniu warsztatu pisarskiego. Przedstawiła swoje bohaterki, które nawet po trudnych przejściach nie godzą się wieść smutnej, beznadziejnej egzystencji i pragną lepszego, pełnego namiętności jutra. Takie są Nicole z dylogii „Nie uciekaj’, „Nie rezygnuj” oraz Emily z kart powieści „Będę milczeć” i „Będę żyć”.

Podczas spotkania nie zabrakło rad dla osób piszących, które chowają efekty swojej twórczości do szuflady, bojąc się odmowy ze strony wydawnictw. Autorka radziła by swoje książki wysyłali do kilku różnych oficyn wydawniczych jednocześnie. Sama w młodości otrzymała odmowę publikacji swojej pierwszej powieści w Prószyński i S-ka, a po latach to samo wydawnictwo zwróciło się do niej z propozycją współpracy. Pisarka udzieliła też praktycznych wskazówek jak tworzyć tożsamość opisywanych postaci i jak rozładować trudne treści elementami humoru.

Ważną częścią spotkania były występy młodych artystek z dąbrowskich szkół, które wyśpiewały wiele kobiecych emocji nawiązując do tematów poruszanych podczas wywiadu. Wśród nich były: Martyna Pater (uczennica Szkoły Podstawowej nr 3), Laura Kądzielawa (uczennica Szkoły Podstawowej nr 2) oraz siostrzany duet Judyta (uczennica Szkoły Podstawowej nr 2) i Julia Kądzielawa (tegoroczna maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego).

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski (zadanie: „Kalejdoskop twórczego działania”) i zrealizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wpisało się także w obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywającego się w tym roku pod hasłem „Biblioteka miejsce na czasie”.

oprac. i fot.: MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

W czwartek 9 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej gościła Maja Drożdż, tarnowska pisarka specjalizująca się w literaturze obyczajowej. Autorka po raz pierwszy na rynku księgarskim pojawiła się w 2019 roku, a obecnie ma na koncie 8 książek opublikowanych w znanych wydawnictwach. Jej najnowsza powieść to „Bosa do mnie przyjdź”. W rozmowie z dyrektorką MBP Anną Jastrzębiec-Witowską, Maja Drożdż opowiedziała o swoich pisarskich początkach, próbach publikacji pierwszej książki we wczesnej młodości oraz doskonaleniu warsztatu pisarskiego. Przedstawiła swoje bohaterki, które nawet po trudnych przejściach nie godzą się wieść smutnej, beznadziejnej egzystencji i pragną lepszego, pełnego namiętności jutra. Takie są Nicole z dylogii „Nie uciekaj’, „Nie rezygnuj” oraz Emily z kart powieści „Będę milczeć” i „Będę żyć”. Podczas spotkania nie zabrakło rad dla osób piszących, które chowają efekty swojej twórczości do szuflady, bojąc się odmowy ze strony wydawnictw. Autorka radziła by swoje książki wysyłali do kilku różnych oficyn wydawniczych jednocześnie. Sama w młodości otrzymała odmowę publikacji swojej pierwszej powieści w Prószyński i S-ka, a po latach to samo wydawnictwo zwróciło się do niej z propozycją współpracy. Pisarka udzieliła też praktycznych wskazówek jak tworzyć tożsamość opisywanych postaci i jak rozładować trudne treści elementami humoru. Ważną częścią spotkania były występy młodych artystek z dąbrowskich szkół, które wyśpiewały wiele kobiecych emocji nawiązując do tematów poruszanych podczas wywiadu. Wśród nich były: Martyna Pater (uczennica Szkoły Podstawowej nr 3), Laura Kądzielawa (uczennica Szkoły Podstawowej nr 2) oraz siostrzany duet Judyta (uczennica Szkoły Podstawowej nr 2) i Julia Kądzielawa (tegoroczna maturzystka z I Liceum Ogólnokształcącego). Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolski (zadanie: „Kalejdoskop twórczego działania”) i zrealizowane przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej. Wpisało się także w obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywającego się w tym roku pod hasłem „Biblioteka miejsce na czasie”. oprac. i fot.: MBP w Dąbrowie Tarnowskiej