Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Końcowy etap projektu „Stop marnotrawstwu”

Końcowy etap projektu „Stop marnotrawstwu”

Końcowy etap projektu „Stop marnotrawstwu”

Projekt „ZDROWO, TANIO, OSZCZĘDNIE – STOP MARNOTRAWSTWU" realizowany z grupą 25 dzieci z Dąbrowy Tarnowskiej przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego dobiega końca. W jego ostatniej fazie uczestnicy brali udział w warsztatach wypiekania chleba w gospodarstwie agroturystycznym w Jastrzębi, w pobliżu Jamnej, w malowniczych plenerach Pogórza Ciężkowickiego.

Oprócz przejścia przez cały proces technologiczny wypieku chleba (od zakwasu do wyciągania gorących bochnów z pieca) dzieci miały możliwość dodatkowo nauczyć się formowania i pieczenia sezonowych rogalików z truskawkami, zabawy na świeżym powietrzu z kozami, pieskami, żółwiem. Uczestnicy poznawali też tajemnice zdrowego świata ziół (macierzanka, mięta) i smakowania piękna krajobrazu górskiego podczas spaceru. Opiekunami na wycieczce edukacyjnej do Jastrzębi byli Paulina Tendera i Paweł Chojnowski.

Ostatni akord projektu to jego uroczyste podsumowanie z prezentacją dram i pokazem zdjęć dokumentujących działania od jesieni 2015 r. do II połowy czerwca 2016. Uczestnicy otrzymali też pamiątkowe nagrody rzeczowe i certyfikaty potwierdzające udział w programie.

files/aktualnosci/2016/06_czerwiec/27_Stop_marnotrawstwu_koncowy_etap_projektu_STKPD/100_5524.JPG

Partnerami w realizacji projektu byli: Dąbrowski Dom Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dąbrowie Tarnowskiej, obie dąbrowskie szkoły podstawowe, Klub Wellness Paulina Tendera, Gmina Dąbrowa Tarnowska (Krzysztof Kaczmarski  Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej objął patronat honorowy) oraz Radio RDN Małopolska.

files/aktualnosci/2016/06_czerwiec/27_Stop_marnotrawstwu_koncowy_etap_projektu_STKPD/100_5587.JPG

W różnorodności działań osiągnięto założone cele:

  • uświadomienie wpływu masowego zjawiska marnowania żywności w lokalnej społeczności,
  • ukazanie ekonomicznych, społecznych i środowiskowych skutków zjawiska,
  • pokazania wartości jedzenia zarówno dla zdrowego odżywiania, jak i oszczędności kapitału, a co najważniejsze - niemarnowania żywności,
  • uświadomienie, że rezerwy żywności na świecie kiedyś się skończą,
  • pokazanie wartości pożywienia poprzez rozdzielenie, co kryje się za ceną,
  • zwrócenia uwagi na zdrowe odżywianie w kontekście planowania posiłków.

DDK/mags

Projekt „ZDROWO, TANIO, OSZCZĘDNIE – STOP MARNOTRAWSTWU" realizowany z grupą 25 dzieci z Dąbrowy Tarnowskiej przez Stowarzyszenie Twórców Kultury Powiśla Dąbrowskiego dobiega końca. W jego ostatniej fazie uczestnicy brali udział w warsztatach wypiekania chleba w gospodarstwie agroturystycznym w Jastrzębi, w pobliżu Jamnej, w malowniczych plenerach Pogórza Ciężkowickiego. Oprócz przejścia przez cały proces technologiczny wypieku chleba (od zakwasu do wyciągania gorących bochnów z pieca) dzieci miały możliwość dodatkowo nauczyć się formowania i pieczenia sezonowych rogalików z truskawkami, zabawy na świeżym powietrzu z kozami, pieskami, żółwiem. Uczestnicy poznawali też tajemnice zdrowego świata ziół (macierzanka, mięta) i smakowania piękna krajobrazu górskiego podczas spaceru. Opiekunami na wycieczce edukacyjnej do Jastrzębi byli Paulina Tendera i Paweł Chojnowski. Ostatni akord projektu to jego uroczyste podsumowanie z prezentacją dram i pokazem zdjęć dokumentujących działania od jesieni 2015 r. do II połowy czerwca 2016. Uczestnicy otrzymali też pamiątkowe nagrody rzeczowe i certyfikaty potwierdzające udział w programie. Partnerami w realizacji projektu byli: Dąbrowski Dom Kultury, Spółdzielnia Mieszkaniowa w Dąbrowie Tarnowskiej, obie dąbrowskie szkoły podstawowe, Klub Wellness Paulina Tendera, Gmina Dąbrowa Tarnowska (Krzysztof Kaczmarski  Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej objął patronat honorowy) oraz Radio RDN Małopolska. W różnorodności działań osiągnięto założone cele: uświadomienie wpływu masowego zjawiska marnowania żywności w lokalnej społeczności, ukazanie ekonomicznych, społecznych i środowiskowych skutków zjawiska, pokazania wartości jedzenia zarówno dla zdrowego odżywiania, jak i oszczędności kapitału, a co najważniejsze - niemarnowania żywności, uświadomienie, że rezerwy żywności na świecie kiedyś się skończą, pokazanie wartości pożywienia poprzez rozdzielenie, co kryje się za ceną, zwrócenia uwagi na zdrowe odżywianie w kontekście planowania posiłków. DDK/mags