Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Kochane Babcie i Dziadkowie

Kochane Babcie i Dziadkowie

Kochane Babcie i Dziadkowie

  W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzone są 21 i 22 stycznia. Święta te mają w naszym kraju już ponad 30-letnią tradycję. Jest to czas, kiedy wnukowie mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko co dla nich zrobili, za ich opiekę i troskę.

  Historia polskiego Dnia Babci i Dnia Dziadka nie jest zbyt długa. Pomysł uhonorowania babć narodził się w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka powstał nieco później. Jednakże oba święta bardzo szybko stały się ważnymi dniami w rodzinnym kalendarzu Polaków.

  Tradycyjnie w dniach tych zupełnie małe i nieco starsze wnuki znajdują czas, by odwiedzić swoich dziadków. W przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych odbywają się specjalne przedstawienia. Sami zaś dziadkowie czekają na ukochanych wnuków z czymś słodkim.

  Warto zadbać, by Dzień Babci i Dzień Dziadka stały się wspaniałą okazją do pielęgnowania rodzinnych uczuć. Nawet najbardziej nowoczesna babcia nie powinna w tym dniu zapomnieć zarezerwować sobie nieco czasu na wspólny podwieczorek z wnukami. Warto też przy tej okazji pomyśleć w jaki sposób można najlepiej wykorzystać dla dobra najmłodszego pokolenia doświadczenie życiowe, wiedzę i dystans do świata jaki mają już dziadkowie, a jakiego brakuje niekiedy rodzicom.

  W kalendarzu wielu innych państw również wydzielono jeden dzień, w którym swoje święto obchodzą babcie lub dziadkowie. I tak:

  • we Francji obchodzi się Dzień Dziadków w pierwszą niedzielę marca;
  • we Włoszech Dzień Babci i Dziadka przypada na 2 października, w dniu, kiedy obchodzone jest kościelne świeto aniołów stróżów;
  • w Holandii święto dziadków jest świętem ruchomym;
  • w Brazylii dziadkowie świętują 26 lipca;
  • w Wielkiej Brytanii Dzień Babci świętuje się 11 lutego;
  • w Meksyku święto dziadków obchodzi się w czerwcu.
  • files/aktualnosci/2015/01_styczen/21_Kochane_Babcie_i_Dziadkowie/zyczenia dzien babci i dziadka.jpg
  W Polsce Dzień Babci i Dziadka obchodzone są 21 i 22 stycznia. Święta te mają w naszym kraju już ponad 30-letnią tradycję. Jest to czas, kiedy wnukowie mogą podziękować swoim dziadkom za wszystko co dla nich zrobili, za ich opiekę i troskę.   Historia polskiego Dnia Babci i Dnia Dziadka nie jest zbyt długa. Pomysł uhonorowania babć narodził się w 1964 roku z inicjatywy kobiecego pisma, Dzień Dziadka powstał nieco później. Jednakże oba święta bardzo szybko stały się ważnymi dniami w rodzinnym kalendarzu Polaków.   Tradycyjnie w dniach tych zupełnie małe i nieco starsze wnuki znajdują czas, by odwiedzić swoich dziadków. W przedszkolach i młodszych klasach szkół podstawowych odbywają się specjalne przedstawienia. Sami zaś dziadkowie czekają na ukochanych wnuków z czymś słodkim.   Warto zadbać, by Dzień Babci i Dzień Dziadka stały się wspaniałą okazją do pielęgnowania rodzinnych uczuć. Nawet najbardziej nowoczesna babcia nie powinna w tym dniu zapomnieć zarezerwować sobie nieco czasu na wspólny podwieczorek z wnukami. Warto też przy tej okazji pomyśleć w jaki sposób można najlepiej wykorzystać dla dobra najmłodszego pokolenia doświadczenie życiowe, wiedzę i dystans do świata jaki mają już dziadkowie, a jakiego brakuje niekiedy rodzicom.   W kalendarzu wielu innych państw również wydzielono jeden dzień, w którym swoje święto obchodzą babcie lub dziadkowie. I tak: we Francji obchodzi się Dzień Dziadków w pierwszą niedzielę marca; we Włoszech Dzień Babci i Dziadka przypada na 2 października, w dniu, kiedy obchodzone jest kościelne świeto aniołów stróżów; w Holandii święto dziadków jest świętem ruchomym; w Brazylii dziadkowie świętują 26 lipca; w Wielkiej Brytanii Dzień Babci świętuje się 11 lutego; w Meksyku święto dziadków obchodzi się w czerwcu.