1. Kolędnicza niedziela w Dąbrowskim Domu Kultury

Kolędnicza niedziela w Dąbrowskim Domu Kultury

Laureatami I edycji festiwalu zostali w poszczególnych kategoriach wiekowych:

kategoria przedszkolaków, zespoły:
Szymon Biedroński z zespołem (Przedszkole nr 2 w Dąbrowie T.)
soliści: Bartosz Niemczura – Przedszkole Luszowice

szkoły podstawowe:
- klasy I-II, zespoły: „Gwiazdeczki" (SP nr 2 w DT),
soliści: Gabriela Mol (SP nr 2 w DT),

- klasy III-IV, zespoły: „Anielski Chór" (SP nr 1 w DT),
soliści: Aleksandra Sipior (SP w Zarzeczu Dużym),

- klasy V-VI, zespoły: „Hanki" (SP nr 1 w DT),
soliści: Emilia Juras (SP w Zarzeczu Dużym)

soliści: Ilona Krawczyk (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie T.)

W oczekiwaniu na werdykt jury kilka kolęd zagrała orkiestra dęta DDK.

Druga odsłona należała do tradycyjnych grup kolędniczych.

Wyniki i nagrody w poszczególnych kategoriach:

grupy młodzieżowe:
I miejsce - „TUROŁAZIKI" (Gimnazjum w Radgoszczy)

grupy dorosłe:
I miejsce - „RADGOSZCZANIE" (Zespół Szkół Publicznych w Radgoszczy)
II - „NIECZAJNIACY" (OSP w Nieczajnie Górnej)
III - „GRUSZOWIACY" (OSP w Gruszowie Wiekim)
oraz wyróżnienie - „SZARWARCZANIE" (Sołectwo w Szarwarku).

W niedzielne popołudnie 26 stycznia br. w sali kina Sokół Dąbrowskiego Domu Kultury odbył się I Międzygminny Festiwal Kolęd i II Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych. Na sali nie zabrakło władz samorządowych: Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, Wicestarosty Dąbrowskiego Roberta Pantery, Radnego Powiatu Dąbrowskiego Marka Kopii, Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej Stanisława Początka oraz Zastępcy Burmistrza Marka Minorczyka. Tytułowe „Hej kolęda, kolęda..." w różnych stylach, formach artystycznych i aranżacjach rozbrzmiewało w Dąbrowie. Widowisko kolędnicze rozpoczęła prezentacja trzech kolęd i pastorałek w wykonaniu nauczycielek z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej niezwykłym chórem gospel. W konkursie finałowym wystąpili zwycięzcy eliminacji gminnych z Radgoszczy i Dąbrowy Tarnowskiej w ramach festiwalu kolęd.Prezentacje finałowe oceniała komisja w składzie: Anna Lis (Przewodnicząca), Renata Klimek, Edmund Wilk. Laureatami I edycji festiwalu zostali w poszczególnych kategoriach wiekowych: kategoria przedszkolaków, zespoły:Szymon Biedroński z zespołem (Przedszkole nr 2 w Dąbrowie T.)soliści: Bartosz Niemczura – Przedszkole Luszowice szkoły podstawowe:- klasy I-II, zespoły: „Gwiazdeczki" (SP nr 2 w DT),soliści: Gabriela Mol (SP nr 2 w DT), - klasy III-IV, zespoły: „Anielski Chór" (SP nr 1 w DT),soliści: Aleksandra Sipior (SP w Zarzeczu Dużym), - klasy V-VI, zespoły: „Hanki" (SP nr 1 w DT),soliści: Emilia Juras (SP w Zarzeczu Dużym) gimnazja, zespoły: zespół instrumentalno-wokalny z Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarn.,soliści: Ilona Krawczyk (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie T.) W oczekiwaniu na werdykt jury kilka kolęd zagrała orkiestra dęta DDK. Druga odsłona należała do tradycyjnych grup kolędniczych.Wystąpiło ich pięć (cztery dorosłe i jedna młodzieżowa), wszystkie przedstawiły temat: „Herody". Przegląd oceniała komisja w składzie: Zdzisław Banaś (Przewodniczący), Rafał Głowacz, Edmund Wilk. Wyniki i nagrody w poszczególnych kategoriach: grupy młodzieżowe:I miejsce - „TUROŁAZIKI" (Gimnazjum w Radgoszczy) grupy dorosłe:I miejsce - „RADGOSZCZANIE" (Zespół Szkół Publicznych w Radgoszczy)II - „NIECZAJNIACY" (OSP w Nieczajnie Górnej)III - „GRUSZOWIACY" (OSP w Gruszowie Wiekim)oraz wyróżnienie - „SZARWARCZANIE" (Sołectwo w Szarwarku). W oczekiwaniu na werdykt wystąpiły dwie grupy folklorystyczne prowadzone przez Jowitę Wilowski (pod opieką DDK): „Gruszowianie" i „Nieczajnianie", na żywo grała z nimi kapela ludowa „Dąbrowiacy". Dla zespołu z Gruszowa był to debiut sceniczny.Sołtys Szarwarku Józefa Borowska-Marciniak wręczyła dodatkową prywatną nagrodę dla kolędników z grupy „Szarwarczanie".Nagrody dla laureatów w II Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Dąbrowski Dom Kultury, wręczali Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Sekretarz Gminy Radgoszcz Marek Kopia oraz Zastępca Burmistrza Marek Minorczyk.