Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Kolczyki dla bydła za darmo

Kolczyki dla bydła za darmo

Kolczyki dla bydła za darmo

Mieszkańcy wsi mogą w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie za darmo odbierać kolczyki używane przy znakowaniu zwierząt dla celów ich właściwej rejestracji i identyfikacji. Dodatkową pulę pieniędzy ufundowała właśnie Unia Europejska. Niestety nie oznacza to końca problemów z kolczykowaniem, w regionie brakuje bowiem specjalnych urządzeń do kolczykowania.

Pieniądze na kolczyki pochodzą z funduszu PHARE – informuje szefowa oddziału agencji w Tarnowie Małgorzata Kura. Bydło kolczykuje się zaraz po urodzeniu. W powiecie tarnowskim dotychczas oznakowano 40 tysięcy sztuk zwierząt. Wcześniej za kolczyki rolnicy musieli płacić. Para kosztowała blisko 4 złote.

Niestety nie rozwiązuje to problemów z samym kolczykowaniem. W podtarnowskich gminach brakuje kolczykownic. Tymczasem zmieniły się przepisy i od 1 stycznia rolnikom, którzy nie zakolczykowali zwierząt grożą kary. Problem jest więc naglący. Małgorzata Kura apeluje o pomoc samorządów. Wiele z nich współpracuje już z Agencją, ktora przekazuje własne kolczykownice (dwie dla każdej gminy) a także informuje, gdzie można nabywać kolejne urządzenia. Są jednak gminy, których pracownicy nie wykazali dotychczas większego zainteresowania tym problemem.

Źródło: Radio MAKS/Okay

Mieszkańcy wsi mogą w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Tarnowie za darmo odbierać kolczyki używane przy znakowaniu zwierząt dla celów ich właściwej rejestracji i identyfikacji. Dodatkową pulę pieniędzy ufundowała właśnie Unia Europejska. Niestety nie oznacza to końca problemów z kolczykowaniem, w regionie brakuje bowiem specjalnych urządzeń do kolczykowania. Pieniądze na kolczyki pochodzą z funduszu PHARE – informuje szefowa oddziału agencji w Tarnowie Małgorzata Kura. Bydło kolczykuje się zaraz po urodzeniu. W powiecie tarnowskim dotychczas oznakowano 40 tysięcy sztuk zwierząt. Wcześniej za kolczyki rolnicy musieli płacić. Para kosztowała blisko 4 złote. Niestety nie rozwiązuje to problemów z samym kolczykowaniem. W podtarnowskich gminach brakuje kolczykownic. Tymczasem zmieniły się przepisy i od 1 stycznia rolnikom, którzy nie zakolczykowali zwierząt grożą kary. Problem jest więc naglący. Małgorzata Kura apeluje o pomoc samorządów. Wiele z nich współpracuje już z Agencją, ktora przekazuje własne kolczykownice (dwie dla każdej gminy) a także informuje, gdzie można nabywać kolejne urządzenia. Są jednak gminy, których pracownicy nie wykazali dotychczas większego zainteresowania tym problemem. Źródło: Radio MAKS/Okay