1. Kolejne inwestycje w Zespole Opieki Zdrowotnej

Kolejne inwestycje w Zespole Opieki Zdrowotnej

• stacjonarny uniwersalny aparat RTG do zdjęć kostnych ze ścianką płucną i zestawem do radiografii cyfrowej pośredniej,
  • spiralny tomograf komputerowy,
  • aparat RTG z ramieniem C
  • przyłóżkowy aparat RTG o łącznej wartości ok. 2,5 mln zł.

W dobie dużej konkurencji między jednostkami działającymi w służbie zdrowia, proces unowocześniania Szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej i podnoszenia standardu usług jest już koniecznością. Modernizacja i unowocześnianie placówki stały się więc jednym z priorytetowych zadań, jakie postanowił zrealizować Zarząd Powiatu Dąbrowskiego wraz z Dyrekcją Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. Podjęte starania Władz Powiatu Dąbrowskiego oraz Dyrekcji Szpitala pozwoliły na zrealizowanie w ubiegłym roku licznych inwestycji w Dąbrowskim ZOZ-ie. Do najważniejszych z nich należy sfinalizowanie  modernizacji Izby Przyjęć. Do końca roku ukończona zostanie także termomodernizacja ZOZ oraz Pracownia Diagnostyki Obrazowej, która wyremontowana i nowocześnie wyposażona zostanie udostępniona pacjentom już w miesiącu  wrześniu bieżącego roku. Na miesiąc sierpień przewidziane zostały jeszcze prace związane z montażem osłon radiologicznych, których zadaniem jest zmniejszenie emisji promieniowania, na które to narażony jest personel obsługujący urządzenie emitujące promieniowanie oraz osoby przebywające w pomieszczeniach sąsiadujących z Pracownią Radiologiczną. Po dostosowaniu pomieszczeń pracowni do wymogów technicznych zostanie  zamontowany i uruchomiony m.in. stacjonarny uniwersalny aparat RTG do zdjęć kostnych ze ścianką płucną i zestawem do radiografii cyfrowej pośredniej, spiralny tomograf komputerowy, aparat RTG z ramieniem C przyłóżkowy aparat RTG o łącznej wartości ok. 2,5 mln zł. Samorząd Powiatu Dąbrowskiego wraz z Samorządami Gmin Powiśla dofinansują zakup ww. sprzętu dotacją w wysokości 400 000 zł.  Nie są to jednak wszystkie, zaplanowane zadania. W chwili obecnej  trwają  już intensywne przygotowania do kolejnej, bardzo ważnej inwestycji, jaką jest rozbudowa i nowoczesne wyposażenie sal operacyjnych Dąbrowskiego Szpitala. Realizacja tego przedsięwzięcia podyktowana jest chęcią polepszenia jakości usług medycznych, ale także związana jest z koniecznością dostosowania placówki do norm, które zaczną obowiązywać wszystkie szpitale od 2012 r. Dyrekcja ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej już w drugiej połowie lipca br. zatwierdziła koncepcję architektoniczno-technologiczną nowego bloku operacyjnego. Będzie on zlokalizowany w nowym, dwupoziomowym pawilonie wybudowanym od strony południowej Szpitala, połączonym łącznikiem z budynkiem głównym. Znajdą się w nim m.in. 4 nowoczesne sale aseptyczne wraz z zapleczem i czterołóżkowa sala wybudzeniowa. Obecnie trwają prace związane z opracowaniem kompletnej dokumentacji projektowej, ponieważ jeszcze w tym roku ZOZ zamierza uzyskać pozwolenie na budowę. Planowane inwestycje zostały wycenione na niebagatelną kwotę ponad 15,6 mln złotych, a jej realizacja jest przewidziana na lata 2009-2010. Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej nie jest w stanie samodzielnie udźwignąć kosztów tego przedsięwzięcia, dlatego podejmuje starania w celu pozyskania środków z zewnątrz. W dniu 5 sierpnia 2008r. Dąbrowski ZOZ złożył wniosek o dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego: Działanie 6.3 Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców,  w tym socjalnego i zdrowotnego Schemat A- Ochrona zdrowia. W ramach MRPO istnieje możliwość uzyskania dofinansowanie w wysokości do 60% planowanej inwestycji. Pozostałe 40%  czyli ok. 5,4 mln zł stanowić będzie wkład własny jednostki. Powiat Dąbrowski jest mocno zaangażowany w przygotowania do realizacji tej inwestycji, o czym świadczy nie tylko fakt  udzielenia dotacji w wysokości 250 000 zł  z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji techniczno-kosztorysowej na budowę bloku operacyjnego, ale także złożona przez Radę Powiatu wola poręczenia kredytu do wysokości 5 441 127,20 zł, jako zabezpieczenie wkładu własnego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego w ramach MRPO nastąpi najpóźniej do dnia 12 listopada 2008r.