Komisja bezpieczeństwa radziła z drogowcami - Więcej świateł!
Sporo jeszcze trzeba zrobić, by na drogach Powiśla było bezpieczniej. Zgodni co do tego byli uczestnicy posiedzenia komisji bezpieczeństwa dąbrowskiej rady powiatu. O niezbędnych przedsięwzięciach dyskutowali z drogowcami i policjantami. Sporo głosów dotyczyło propozycji zamontowania w Dąbrowie kolejnych sygnalizatorów świetlnych.
W roli adresatów sugestii o poprawę bezpieczeństwa wystąpili przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Bo właśnie sytuacja na głównych trasach spędza sen z powiek samorządowcom i policjanotom. GDDKiA reprezentowała Jadwiga Krzyżek, a stróżów prawa – zastępca komendanta powiatowego Bogdan Machalski oraz naczelnik sekcji ruchu drogowego Marek Banaś.
Za najwyższe w tej chwili, dla poprawy organizacji ruchu, uznano zamontowanie sygnalizacji świetlnej w newralgicznych punktach. – To było nasze wspólne stanowisko z policją – twierdzi starosta Krzysztof Kaczmarski.
Dużo aut, dużo pieszych
Samorządowcy twierdzą, że tylko w samej Dąbrowie Tarnowskiej kila miejsc należy objąć szczególnym nadzorem. Do bezpiecznych nie należą okolice skrzyżowania drogi krajowej z ulicą Żabieńską. Spory ruch pieszych w tym rejonie wynika z sąsiedztwa Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Wiele uwag dotyczyło również okolic ZSP nr 2 leżącej przy ulicy Kościuszki. Ale innych miejsc o podobnym charakterze, a więc dużym ruchu samochodowym i sporej liczbie pieszych, nie brakuje. Wymienić warto chociażby przejście dla pieszych w rejonie jadłodajni „Betania”. Korzystają z niego dzieci, zdążający do Miejsko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a za parę miesięcy w pobliżu otwarta zostanie jeszcze kryta pływalnia.
W większości z tych przypadków samorządowcy najchętniej widzieliby rozwiązanie w postaci sygnalizacji świetlnej. Tym bardziej że stolica Powiśla nie była pod tym względem nigdy rozpieszczana. Dowodem jest choćby fakt, że w mieście powiatowym działa tylko jedna sygnalizacja świetlna. W dodatku uruchomiona dopiero kilka tygodni temu. Widoki na zrealizowanie tych planów nie są jednak najlepsze.
- Dyrekcja dróg tłumaczyła się niewielkimi możliwościami finansowymi w tym zakresie – mówi starosta Kaczmarski.
Tylko ostrzegać
W efekcie dąbrowianie mogą w najbliższym czasie liczyć co najwyżej na jedną inwestycję. Nad przejściem dla pieszych koło „Betani” miałaby zostać zamontowana ostrzegawcza sygnalizacja świetlna. Na przyszłość odłożono propozycje lokalizacji sygnalizacji w pozostałych z proponowanych punktów.
GDDKiA ma je rozważyć po otrzymaniu propozycji powiatu oraz gminy dotyczących ewentualnego współfinansowania. (ANS)
Źródło: Gazeta Krakowska
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5