Komunikat Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w sprawie punktów paszportowych
W pierwszej połowie listopada – w wybranych dniach – nie będzie możliwości złożenia wniosków paszportowych ani odbioru paszportów. Ograniczenia w działalności wszystkich punktów wynikają z koniecznych zmian technicznych. Poprzedzać one będą wejście w życie nowej ustawy, która przyniesie też usprawnienia w pozyskiwaniu dokumentów paszportowych.
Zmiany dotyczące punktów paszportowych w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu
Od godz. 14.00 8 listopada 2022 roku do 10 listopada – w Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie – nie będzie możliwości składania wniosków paszportowych oraz odbioru paszportów. Jedynie w pilnych sytuacjach będzie można otrzymać wyłącznie paszport tymczasowy, który jest ważny rok i nie posiada biometrii.
Zmiany dotyczące terenowych punktów paszportowych
W dniach 7-10 listopada 2022 roku – w żadnym terenowym punkcie paszportowym w Małopolsce (w Bochni, Brzesku, Chrzanowie, Gorlicach, Limanowej, Myślenicach, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach) – nie będzie można złożyć wniosku o wydanie paszportu.
Od godz. 14.00 8 listopada do 10 listopada 2022 roku w żadnym terenowym punkcie paszportowym nie będzie można odebrać paszportu.
– Zachęcamy osoby, które planują wyjazd za granicę w terminie od 8 do 13 listopada 2022 r., a których paszporty są już przygotowane do wydania, aby zgłaszały się po ich odbiór przed okresem planowanych ograniczeń w funkcjonowaniu Punktów Paszportowych – mówi dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda.
Wznowienie działalności 14 listopada
Wszystkie punkty paszportowe będą funkcjonować jak dotychczas od 14 listopada (w piątek wypada 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości, kiedy z zasady punkty są nieczynne).
Nowa ustawa
Ograniczenia wnikają z wejścia w życie z dniem 13 listopada 2022 roku ustawy o dokumentach paszportowych oraz koniecznych do przeprowadzenia zmian technicznych.
Ustawa wprowadza szereg ułatwień dla ubiegających się o wydanie paszportów. M.in.:
- klienci nie będą musieli wypełniać papierowego wniosku o wydanie paszportu, formularz elektroniczny wypełni urzędnik na podstawie przedłożonego przez wnioskodawcę ważnego dowodu osobistego lub paszportu, a w razie ich braku w oparciu o dane zawarte w Systemie Rejestrów Państwowych (m.in. Rejestrze Dokumentów Paszportowych, PESEL, Dowodów Osobistych, Stanu Cywilnego). Obywatel złoży tylko podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym;
- poszerzono katalog nagłych przypadków, w których wydaje się paszport tymczasowy. Otrzymają je dzieci wyjeżdżające za granicę w związku z nauką lub rozwojem indywidualnych umiejętności, np. sportowych, artystycznych oraz dzieci rodziców, którzy wyjeżdżają służbowo za granicę i nie mogą im zapewnić opieki w kraju;
- w przypadku zawinionej utraty ważnego paszportu nie będzie pobierana podwyższona opłata paszportowa za wydanie nowego dokumentu;
- poszerzono krąg osób uprawnionych do ulgi w opłacie paszportowej. Są to: osoby pobierające rentę socjalną, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna, działacze opozycji antykomunistycznej, represjonowani z powodów politycznych, żołnierze terytorialnej służby wojskowej, strażacy ochotnicy, ochotnicy ratownictwa górskiego, weterani poszkodowani w wyniku działań poza granicami państwa.
Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5