1. Koncepcja Regionalnego Centrum Polonii

Koncepcja Regionalnego Centrum Polonii

• element kulturowy polegający na wymianie osiągnięć kulturalnych naszego terenu z zagranicą, a także udzielenie gościny dla różnych grup polonijnych z całego świata,
  • utworzenie przy ośrodku centrum biznesowego mającego na celu integrację przedsiębiorców z naszego regionu z przedsiębiorcami, przebywającymi poza granicami kraju, a chcącymi inwestować na terenie naszego regionu,
  • utworzenie przy ośrodku centrum turystyczno- rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pozwalającego na dogodne spędzenie wolnego czasu i odwiedzenie ojczystych stron przez rodaków.
Hotel, sale konferencyjne, restauracje, zadaszona muszla koncertowa, boiska sportowe i trasa rowerowa to tylko niektóre z atrakcji Regionalnego Centrum Polonii (Centrum Turystycznego), które powstanie na terenie zespołu dworsko-pałacowego w Brniu w powiecie dąbrowskim. Gotowy jest już plan zagospodarowania tego terenu, który został przygotowany na zlecenie Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, finansowany ze środków Programu ITACA. Obszar objęty projektem zajmuje powierzchnie ponad 24 ha. Nieruchomość wraz z znajdującą się tam zabudową wpisana jest do rejestru zabytków. Jej obecnym właścicielem jest powiat dąbrowski, a całym zespołem pałacowo-dworskim zarządza Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu. Realizacja Regionalnego Centrum Polonii - Centrum Turystycznego wpisuje się w strategię rozwoju powiatu Dąbrowskiego na lata 2007 – 2013, zakładającego m.in. rozwój turystyki oraz instytucji kultury, zagospodarowanie obiektów dziedzictwa kulturowego i zabytków, wspieranie powstania i rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości okołorolniczej i pozarolniczej na terenach wiejskich, rozbudowa bazy sportowej. Studium programowo-przestrzenne Centrum Turystycznego przewiduje powstanie w głównym budynku zespołu – jednopiętrowym pałacu – hotelu, dwóch sal konferencyjnych, sali bankietowej, a w piwnicach klubokawiarni. Parterowy budynek oficyny pałacowej zostanie zaadaptowany na restaurację. W dawnym budynku stajni cugowej powstaną miejsca noclegowe oraz sala konferencyjna mieszcząca 120 osób. W południowo-wschodniej części parku stanie muszla koncertowa. Na terenie, gdzie obecnie znajdują się szklarnie wybudowany będzie wielofunkcyjny kompleks sportowo-rekreacyjny z boiskiem do piłki nożnej, ręcznej, siatkówki koszykówki, kort tenisowy oraz plac zabaw. Ponadto działać tu będzie wypożyczalnia sprzętu sportowego oraz wybudowana będzie przystań dla kajaków. Projekt przewiduje, że inwestycja będzie zrealizowana w latach 2008 – 2012. Budowa centrum ma kosztować około 30 mln zł. Niewątpliwie realizacja i funkcjonowanie Regionalnego Centrum Polonii (Centrum Turystycznego) w Brniu pociągnie za sobą powstanie nowych miejsc pracy. Przyczyni się do ożywienia kulturalnego gminy i całego powiatu. Stworzy także atrakcyjne możliwości spędzania wolnego czasu. Wszystko to ma wpłynąć na zahamowanie odpływu młodych ludzi z powiatu dąbrowskiego. Uroczyste przekazanie dokumentów projektowych oraz prezentacja koncepcji zagospodarowania Zespołu Dworsko- Parkowego w Briu odbędzie się w dniu 15.02.2008r. podczas sesji Rady Powiatu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu.   Działalność Regionalnego Centrum Polonii skupiała się będzie na trzech obszarach: element kulturowy polegający na wymianie osiągnięć kulturalnych naszego terenu z zagranicą, a także udzielenie gościny dla różnych grup polonijnych z całego świata, utworzenie przy ośrodku centrum biznesowego mającego na celu integrację przedsiębiorców z naszego regionu z przedsiębiorcami, przebywającymi poza granicami kraju, a chcącymi inwestować na terenie naszego regionu, utworzenie przy ośrodku centrum turystyczno- rekreacyjnego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pozwalającego na dogodne spędzenie wolnego czasu i odwiedzenie ojczystych stron przez rodaków.