1. Konferencja historyczna w Centrum Polonii

Konferencja historyczna w Centrum Polonii

Podczas konferencji swoje referaty wygłosili:

• mgr Włodzimierz Piasecki, nauczyciel ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej -„Wrzesień 1939 - walki zbrojne i pierwsze niemieckie zbrodnie na ziemi dąbrowskiej" ,
  • dr Marek Jachym, nauczyciel ZSP w Szczucinie - „Działalność AK na terenie Powiatu Dąbrowskiego"
  • dr Andrzej Skowron, nauczyciel ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej - „Dzieje mostu na Wiśle w Borusowej".
16 października 2012 r. w Centrum Polonii-Ośrodku Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu odbyła się konferencja historyczna pt. „Dzieje Powiatu Dąbrowskiego podczas okupacji". Konferencja zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Centrum Polonii-Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, była bardzo ciekawą lekcją historii, która przypomniała o tragicznych wydarzeniach okresu II wojny światowej oraz mieszkańcach naszego regionu, którzy oddali życie za Ojczyznę. Spotkanie wzbogaciło również wiedzę uczestników o nowe fakty i heroiczne wydarzenia, które wpisały się w bogatą historię naszej „Małej Ojczyzny". W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, Robert Pantera Wicestarosta, Stanisław Początek Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Krzysztof Korzec Wójt Gminy Mędrzechów, Kazimierz Olearczyk Wójt Gminy Bolesław, Adam Rzemiński Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, Andrzej Kupiec I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, Ewa Drzazga Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, Stanisław Krawiec Dyrektor Centrum Polonii – Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Mariola Kobos Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, Józef Radłowski Proboszcz Parafii pw. Św. Wojciecha w Bolesławiu, Jan Kiljan Dyrektor ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Jarosław Boryczka Dyrektor ZSP w Brniu, a także historycy, uczniowie i mieszkańcy naszego powiatu. Przybyłych na konferencję powitał Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, który w swoim wystąpieniu wspomniał m.in. o mieszkańcach Powiatu Dąbrowskiego rozstrzelanych w grudniu 1939 roku w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Rozstrzelanym synom ziemi dąbrowskiej samorząd powiatowy oddał cześć fundując i odsłaniając pamiątkową tablicę w dniu 2 maja br. Podczas konferencji swoje referaty wygłosili: mgr Włodzimierz Piasecki, nauczyciel ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej -„Wrzesień 1939 - walki zbrojne i pierwsze niemieckie zbrodnie na ziemi dąbrowskiej" , dr Marek Jachym, nauczyciel ZSP w Szczucinie - „Działalność AK na terenie Powiatu Dąbrowskiego" dr Andrzej Skowron, nauczyciel ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej - „Dzieje mostu na Wiśle w Borusowej".