Konferencja logopedyczna pt. „Diagnoza różnicowa – autyzm a Zespół Aspergera”

Tradycją Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej stały się spotkania psychologów, pedagogów, logopedów poradni ze specjalistami pracującymi z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 27 marca 2018 roku w tej placówce odbyła się konferencja logopedyczna pt. „Diagnoza różnicowa – autyzm a Zespół Aspergera".
Spotkania organizowane przez poradnię odbywają się systematycznie w ramach wspomagania przez PPP w Dąbrowie Tarnowskiej przedszkoli, szkół i placówek. Wspomaganie obejmuje między innymi:
- Pomoc w diagnozowaniu potrzeb przedszkola, szkoły lub placówki.
- Ustalenie sposobów działania prowadzących do zaspokojenia potrzeb przedszkola, szkoły lub placówki.
- Wsparcie w zakresie realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych przez przedszkole, szkołę, placówkę.
Zebranych licznie uczestników konferencji – logopedów, nauczycieli szkół i przedszkoli z powiatu dąbrowskiego, powitaład yrektor poradni Bogusława Molak, która omówiła pokrótce najważniejsze zmiany w zakresie pomocy psychologiczo – pedagogicznej udzielanej uczniom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniom z autyzmem.
Logopedzi pracujący w poradni Andżelika Antosz – Barabasz, Magdalena Żelazowska – Dojka oraz Alicja Król w swoich wystąpieniach zaprezentowały zagadnienia dotyczące różnic pomiędzy funkcjonowaniem dzieci z autyzmem i z Zespołem Aspergera, zaburzeń charakteryzujących komunikację dzieci z ASD. Omówiona została także problematyka diagnozy autyzmu, ze wskazaniem na wczesne symptomy autyzmu w rozwoju społecznym, emocjonalnym i komunikacji do 2 roku życia.
Z ogromnym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie matki dziecka z Zespołem Aspergera – Katarzyny Machaj-Chmury. Przybliżyła ona zarówno blaski, jak i cienie codziennego funkcjonowania dziecka z ZA z punktu widzenia rodzica oraz nauczyciela (Katarzyna Machaj-Chmura jest jednocześnie dyrektorką przedszkola). Opowiedziała, w jaki sposób radzi sobie z wyzwaniem, jakie niesie ze sobą specyficzne zachowanie dziecka z Zespołem Aspergera. Słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem siły, determinacji, niezwykłej wrażliwości i jednocześnie konsekwencji, które Pani Katarzyna prezentuje w swojej postawie wychowawczej wobec syna.
Dyrektor PPP w Dąbrowie Tarnowskiej składa serdeczne podziękowania:
- paniom logopedkom poradni za przygotowanie konferencji, bardzo ciekawe przedstawienie problematyki autyzmu, Zespołu Aspergera, pani Katarzynie Machaj- Chmurze za wspaniałe świadectwo dotyczące wychowania dziecka z Zespołem Aspergera oraz logopedom, pedagogom i nauczycielom przedszkoli i szkół za udział i aktywne uczestnictwo w konferencji.
Konferencja zakończyła się w przekonaniu, iż wiedza z zakresu zaburzeń ze spektrum autyzmu staję się coraz bardziej niezbędna w pracy nauczyciela i terapeutów z uwagi na wzrastającą liczbę dzieci z tym zaburzeniem rozwoju. Ponadto swoją tematyką konferencja nawiązała do akcji „Kwiecień Światowym Miesiącem Wiedzy na Temat Autyzmu".
PPP w Dąbrowie Tarnowskiej/mags

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5