Koniec "Pierwszej Dopłaty Bezpośredniej"

Setki odwiedzonych gospodarstw, blisko 10 tysięcy wypełnionych wniosków o unijne pieniądze – to efekt programu Pierwsza Dopłata Bezpośrednia w Małopolsce. Kilkuset doradców przez dwa miesiące informowało rolników o możliwościach skorzystania z unijnej pomocy. Wczoraj w sali konferencyjnej MUW przy Al. Solidarności odbyło się spotkanie podsumowujące realizację programu.
Program spotkał się z dużym zainteresowaniem. Każdy z doradców odwiedził około 60 gospodarstw. Niestety - potwierdziła się teoria, że rolnicy mają ogromne kłopoty z prawidłowym wypełnianiem wniosków co jest niezbędne, aby starać się pieniądze z Unii. - Na spotkania przychodziło kilkanaście osób, rolnicy pytali o wiele rzeczy i większość decydowała się wypełnic wniosek o pieniądze z Unii - powiedziała Maria Armatys ze Śmigna koło Lisiej Góry.
- Po zakończeniu programu około 40 procent doradców ma szansę na znalezienie zatrudnienia w samorządach, aby nadal pomagać rolnikom w poruszaniu się po skomplikowanych unijnych przepisach - zapewnia Leszek Nowicki z Małopolskiego Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych, które realizowało program Pierwsza Dopłata. Jego zdaniem doradcy znacznie przyczynili się do zwiększenia zainteresowania unijną pomocą wśród małopolskich gospodarzy.
Dotąd w Małopolsce złożono około 135 tysięcy wniosków o wpis do ewidencji gruntów. Wszystkich gospodarstw jest 200 tysięcy. Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie dopłaty mija 15 czerwca. Pierwsze pieniądze wpłyną na konta rolników na przełomie roku.
Źródło: RDN

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5