1. Konkurs dla uczniów szkół Powiśla Dąbrowskiego. Główna nagroda – dwutygodniowy pobyt w Nowym Jorku !

Opracowanie: M.Ciesielczyk

14 stycznia w Centrum Polonii w Brniu odbyło się spotkanie uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Dąbrowskiego ze Starostą Dąbrowskim, Wiesławem Krajewskim oraz dyrektorem Centrum Polonii Markiem Ciesielczykiem, poświęcone konkursowi, którego zwycięzca spędzi dwa tygodnie w Nowym Jorku.Centrum Polonii w Brniu wraz z polonijnym „Stowarzyszeniem Demokracja USA" organizują pod patronatem Starosty Dąbrowskiego, Wiesława Krajewskiego konkurs na temat różnic systemów wyborczych w Polsce oraz krajach anglosaskich. Konkurs skierowany jest do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z Powiatu Dąbrowskiego. Zadaniem uczniów jest napisanie pracy (maksimum 20.000 znaków) poświęconej różnym ordynacjom wyborczym – tzw. proporcjonalnej, która funkcjonuje np. w naszym kraju – oraz większościowej, która obowiązuje np. w krajach anglosaskich – USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. Zadaniem uczniów jest także opisanie konsekwencji praktycznego funkcjonowania obydwu typów ordynacji wyborczej. Nagrody ufundowało polonijne „Stowarzyszenie Demokracja USA", reprezentowane przez Stefana Michała Dembowskiego.Pierwsza z nich to dwutygodniowy pobyt w Nowym Jorku, druga – laptop, trzecia – 250 dolarów amerykańskich. Dyrektor Centrum Polonii, dr Marek Ciesielczyk wyjaśnił zgromadzonym uczniom, reprezentującym szkoły Powiatu Dąbrowskiego zasady konkursu oraz główne różnice pomiędzy ordynacją większościową i proporcjonalną, wskazując jednocześnie na pożyteczne dla uczestników konkursu źródła informacji na temat jego przedmiotu. W spotkaniu wziął udział Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, który zadeklarował chęć ścisłej współpracy powiatowej instytucji kultury, jaką jest Centrum Polonii, z młodzieżą z Powiśla. Zapewnił przybyłych uczniów, że będą mogli korzystać z działalności ośrodka w oparciu o swoje pomysły i sugestie, które dorośli będą realizować. Starosta zwrócił także uwagę, iż Centrum Polonii ma być miejscem, gdzie młodzież z Powiśla Dąbrowskiego będzie mogła uczestniczyć w różnego rodzaju kursach na bardzo atrakcyjnych dla niej warunkach. Starosta pozytywnie ustosunkował się do pomysłu stworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu Dąbrowskiego, która doradzałaby dorosłej Radzie Powiatu w sprawach dotyczących młodzieży Powiśla. Dyrektor Centrum Polonii, Marek Ciesielczyk opowiedział uczniom o planach instytucji, zapewniając, że w już w najbliższej przyszłości mogą spodziewać się wielu interesujących imprez w dworku w Brniu. Przed spotkaniem wystąpił duet muzyczno-wokalny – Karolina Węgiel (uczennica zespołu szkół w Brniu) oraz Piotr Czosnyka (członek coraz bardziej znanego zespołu „Suchy chleb dla konia"). Centrum Polonii zapowiedziało pomoc w promocji tej dąbrowskiej grupy muzycznej za oceanem. Opracowanie: M.Ciesielczyk