Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Konsultacje o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

Konsultacje o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

Konsultacje o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych

18 lipca weszła w życie ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W związku z tym, w tym dniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami z całej Polski.

W spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatu dąbrowskiego: starosta Lesław Wieczorek i wicestarosta Krzysztof Bryk.

Jak mówi ustawa Fundusz rozwoju przewozów autobusowych będzie państwowym funduszem celowym. Środki zgromadzone w funduszu będą przeznaczane na dofinansowywane przywracania lokalnych połączeń autobusowych.

Podczas spotkania omówiono zasady dofinansowania i zadania organizatorów.

- Rząd wreszcie wziął odpowiedzialność za walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe powstanie tej ustawy. To dobry system, dzięki któremu samorządy będzie stać na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych - powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy, a także te na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Chcemy, aby polskie społeczeństwo mogło przemieszczać się po naszym kraju w każdym jego regionie. To otwarcie nowych szans dla mieszkańców naszego kraju i sposób na rozwój wolnego rynku i kapitalizmu – mówił Premier Mateusz Morawiecki.

Podział środków Funduszu w danym roku budżetowym na poszczególne województwa będzie dokonywany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad podziału środków Funduszu.

Sposób i terminowość wykonania zadania, na które zostało udzielone dofinansowanie oraz prawidłowość wyliczenia dopłaty pod względem zgodności z umową o dopłatę będzie kontrolował właściwy wojewoda.

Wśród kryteriów, na podstawie których wojewoda będzie dokonywał podziału środków Funduszu na rzecz samorządów terytorialnych, będzie m.in. realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przepisy ustawy zwiększą dostępność połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dla tych osób.

18 lipca weszła w życie ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W związku z tym, w tym dniu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami z całej Polski. W spotkaniu konsultacyjnym uczestniczyli przedstawiciele samorządu powiatu dąbrowskiego: starosta Lesław Wieczorek i wicestarosta Krzysztof Bryk. Jak mówi ustawa Fundusz rozwoju przewozów autobusowych będzie państwowym funduszem celowym. Środki zgromadzone w funduszu będą przeznaczane na dofinansowywane przywracania lokalnych połączeń autobusowych. Podczas spotkania omówiono zasady dofinansowania i zadania organizatorów. - Rząd wreszcie wziął odpowiedzialność za walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Dziękuję wszystkim, dzięki którym było możliwe powstanie tej ustawy. To dobry system, dzięki któremu samorządy będzie stać na przywracanie lokalnych połączeń autobusowych - powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy, a także te na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Chcemy, aby polskie społeczeństwo mogło przemieszczać się po naszym kraju w każdym jego regionie. To otwarcie nowych szans dla mieszkańców naszego kraju i sposób na rozwój wolnego rynku i kapitalizmu – mówił Premier Mateusz Morawiecki. Podział środków Funduszu w danym roku budżetowym na poszczególne województwa będzie dokonywany na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad podziału środków Funduszu. Sposób i terminowość wykonania zadania, na które zostało udzielone dofinansowanie oraz prawidłowość wyliczenia dopłaty pod względem zgodności z umową o dopłatę będzie kontrolował właściwy wojewoda. Wśród kryteriów, na podstawie których wojewoda będzie dokonywał podziału środków Funduszu na rzecz samorządów terytorialnych, będzie m.in. realizacja potrzeb osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Przepisy ustawy zwiększą dostępność połączeń autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dla tych osób. mags/Ministerstwo Infrastruktury