Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Koszerna kawiarnia uroczyście otwarta w podziemiach byłej synagogi

Koszerna kawiarnia uroczyście otwarta w podziemiach byłej synagogi

Koszerna kawiarnia uroczyście otwarta w podziemiach byłej synagogi

6 września 2019 roku w Ośrodku Spotkania Kultur została uroczyście otwarta pierwsza od ponad 70 lat w Dąbrowie Tarnowskiej koszerna kawiarnia. Jej właścicielem jest Gerald Vineberg, właściciel znanej i cenionej tarnowskiej restauracji o tej samej nazwie, co nowy lokal gastronomiczny, stanowiący poszerzenie oferty turystycznej i kulinarnej OSK – „The Nosh”.

Po zawieszeniu mezuzy* na framudze drzwi prowadzącej do lokalu, znajdującego się w podziemiach budynku byłej synagogi (poziom -1) i okolicznościowej modlitwie wygłoszonej po hebrajsku przez właściciela kawiarni przecięto uroczyście symboliczną wstęgę, splecioną z kilku kolorów (niebieski nawiązujący do flagi Izraela i biało-czerwone barwy Polski).

Samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk. Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości i gospodarzy uroczystości, wszyscy degustowali wspaniałe koszerne przysmaki wykonane przez kawiarnię „The Nosh”. Nazwa nawiązuje do tradycji nowojorskich Żydów, którzy chodzą do kawiarni na „nosh”, czyli przekąskę.

W kawiarni oprócz napojów dostępne będą sałatki, kanapki, tarty, lody, ciastka, desery, a wszystko z certyfikatem koszerności od naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha.

Kawiarnia jest czynna w godzinach pracy Ośrodka Spotkania Kultur przy ulicy Berka Joselewicza 6, czyli od wtorku do piątku od 9:00 do 17:00, z pominięciem sobót (Szabat) i w niedzielne popołudnia od 15:00 do 18:00. W ciepłe dni można skorzystać z dużego parasola i ławek oraz stołu na dziedzińcu od strony poczty.

*Mezuza - symbol wierności tradycji i Księgi. Pudełeczko, zawierające pergaminowe fragmenty modlitw i Tory przepisanych ręcznie przez tzw. sofera. Jest wiele dotyczących zarówno przepisywania tekstu, jak i umieszczania mezuzy na odrzwiach. W środku znajdują się przepisane fragmenty Pięcioksięgu Mojżesza, zaczynające się od słów „Szema Jisrael” [Słuchaj Izraelu].

Fot. Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej/gd

6 września 2019 roku w Ośrodku Spotkania Kultur została uroczyście otwarta pierwsza od ponad 70 lat w Dąbrowie Tarnowskiej koszerna kawiarnia. Jej właścicielem jest Gerald Vineberg, właściciel znanej i cenionej tarnowskiej restauracji o tej samej nazwie, co nowy lokal gastronomiczny, stanowiący poszerzenie oferty turystycznej i kulinarnej OSK – „The Nosh”. Po zawieszeniu mezuzy* na framudze drzwi prowadzącej do lokalu, znajdującego się w podziemiach budynku byłej synagogi (poziom -1) i okolicznościowej modlitwie wygłoszonej po hebrajsku przez właściciela kawiarni przecięto uroczyście symboliczną wstęgę, splecioną z kilku kolorów (niebieski nawiązujący do flagi Izraela i biało-czerwone barwy Polski). Samorząd powiatowy reprezentował Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk. Po okolicznościowych wystąpieniach zaproszonych gości i gospodarzy uroczystości, wszyscy degustowali wspaniałe koszerne przysmaki wykonane przez kawiarnię „The Nosh”. Nazwa nawiązuje do tradycji nowojorskich Żydów, którzy chodzą do kawiarni na „nosh”, czyli przekąskę. W kawiarni oprócz napojów dostępne będą sałatki, kanapki, tarty, lody, ciastka, desery, a wszystko z certyfikatem koszerności od naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Kawiarnia jest czynna w godzinach pracy Ośrodka Spotkania Kultur przy ulicy Berka Joselewicza 6, czyli od wtorku do piątku od 9:00 do 17:00, z pominięciem sobót (Szabat) i w niedzielne popołudnia od 15:00 do 18:00. W ciepłe dni można skorzystać z dużego parasola i ławek oraz stołu na dziedzińcu od strony poczty. *Mezuza - symbol wierności tradycji i Księgi. Pudełeczko, zawierające pergaminowe fragmenty modlitw i Tory przepisanych ręcznie przez tzw. sofera. Jest wiele dotyczących zarówno przepisywania tekstu, jak i umieszczania mezuzy na odrzwiach. W środku znajdują się przepisane fragmenty Pięcioksięgu Mojżesza, zaczynające się od słów „Szema Jisrael” [Słuchaj Izraelu]. Fot. Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowie Tarnowskiej/gd