Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Kronikarki – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

Kronikarki – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

Kronikarki – konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich

Koła Gospodyń Wiejskich to jedne z najstarszych w Polsce organizacji społecznych. Kultywują i promują lokalne tradycje i obyczaje, aktywizują wiejską społeczność. Wiele aspektów ich działalności jest znanych tylko lokalnie, ale skrupulatnie odnotowano je w kronikach. To kroniki stanowią świadectwo aktywności kół, pokazują jej wartość i znaczenie, są zapisem lokalnej historii. Czasem są dziełami sztuki – starannie prowadzone, pełne interesujących zdjęć, finezyjnie zdobione.

Organizowany przez Centrum Archiwistyki Społecznej konkurs ma na celu odkrycie cennych źródeł historycznych, jakimi są kroniki, a tym samym przedstawienie bogatej działalności Kół Gospodyń Wiejskich. W ramach konkursu Centrum Archiwistyki Społecznej chce zachęcić koła do przygotowania prezentacji multimedialnej pokazującej wybraną kronikę.

Prezentacja powinna zawierać minimum 10 zdjęć lub skanów kroniki, która pokazuje różnorodną działalność KGW, m.in. ukazuje zaangażowanie w pielęgnowanie kultury i tradycji – świąt, uroczystości, tradycji kulinarnych, muzycznych, rękodzielniczych itp.

Najlepsze prezentacje otrzymają nagrody rzeczowe, a wraz ze zwycięskim kołem przygotujemy wystawę dotyczącą jego działalności, w tym historii zapisanej w kronice.

Więcej szczegółów na temat zasad udziału w konkursie znajduje się w Regulaminie.

Prace konkursowe należy przesyłać na adres mailowy konkurs@cas.org.pl do 24 czerwca 2021 roku.

Konkurs jest organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w tym roku pod hasłem ,,Smaki dziedzictwa”.

Centrum Archiwistyki Społecznej jest instytucją kultury działającą od 2020 roku, współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundację Ośrodka KARTA. Wspiera inicjatywy społeczne na rzecz zabezpieczenia i upowszechniania zbiorów archiwalnych. Pomaga zakładać archiwa społeczne, dostarcza im wiedzę i narzędzia. Popularyzuje dorobek archiwów społecznych, inspiruje do korzystania z niego.

Wiele Kół Gospodyń Wiejskich należy właśnie do takich inicjatyw, gdyż zapisuje i dokumentuje swoją działalność, a tym samym utrwala historię swojego otoczenia.

Koła Gospodyń Wiejskich to jedne z najstarszych w Polsce organizacji społecznych. Kultywują i promują lokalne tradycje i obyczaje, aktywizują wiejską społeczność. Wiele aspektów ich działalności jest znanych tylko lokalnie, ale skrupulatnie odnotowano je w kronikach. To kroniki stanowią świadectwo aktywności kół, pokazują jej wartość i znaczenie, są zapisem lokalnej historii. Czasem są dziełami sztuki – starannie prowadzone, pełne interesujących zdjęć, finezyjnie zdobione. Organizowany przez Centrum Archiwistyki Społecznej konkurs ma na celu odkrycie cennych źródeł historycznych, jakimi są kroniki, a tym samym przedstawienie bogatej działalności Kół Gospodyń Wiejskich. W ramach konkursu Centrum Archiwistyki Społecznej chce zachęcić koła do przygotowania prezentacji multimedialnej pokazującej wybraną kronikę. Prezentacja powinna zawierać minimum 10 zdjęć lub skanów kroniki, która pokazuje różnorodną działalność KGW, m.in. ukazuje zaangażowanie w pielęgnowanie kultury i tradycji – świąt, uroczystości, tradycji kulinarnych, muzycznych, rękodzielniczych itp. Najlepsze prezentacje otrzymają nagrody rzeczowe, a wraz ze zwycięskim kołem przygotujemy wystawę dotyczącą jego działalności, w tym historii zapisanej w kronice. Więcej szczegółów na temat zasad udziału w konkursie znajduje się w Regulaminie. Do pobrania: Karta zgłoszenia Prace konkursowe należy przesyłać na adres mailowy konkurs@cas.org.pl do 24 czerwca 2021 roku. Konkurs jest organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w tym roku pod hasłem ,,Smaki dziedzictwa”. Centrum Archiwistyki Społecznej jest instytucją kultury działającą od 2020 roku, współprowadzoną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Fundację Ośrodka KARTA. Wspiera inicjatywy społeczne na rzecz zabezpieczenia i upowszechniania zbiorów archiwalnych. Pomaga zakładać archiwa społeczne, dostarcza im wiedzę i narzędzia. Popularyzuje dorobek archiwów społecznych, inspiruje do korzystania z niego. Wiele Kół Gospodyń Wiejskich należy właśnie do takich inicjatyw, gdyż zapisuje i dokumentuje swoją działalność, a tym samym utrwala historię swojego otoczenia. Organizator: Centrum Archiwistyki Społecznej Patron: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi źródło: Centrum Archiwistyki Społecznej