Kto mi dał skrzydła?

Patrząc na tegorocznych "Uskrzydlonych" można się oczywiście zastanawiać nad doborem tych akurat, a nie innych osób i na pewno każdy ma jakąś własną opinię. W tym roku pojawiła się nowa kategoria, stosunkowo licznie reprezentowane są samorządy, nie zabrakło także ludzi mediów. Warto zapoznać się z poszczególnymi sylwetkami. Z niektórymi z nagrodzonych rozmawialiśmy kilka dni temu, tuż po otrzymaniu przez nich statuetki. Posłuchajcie.
Podczas uroczystej gali w tarnowskim teatrze nagrodzone zostały dwie „firmy”. I obu właściwie nie trzeba przedstawiać. W kategorii „Rozwój Małopolski i Podkarpacia” statuetkę otrzymała dyrekcja Okręgu Poczty Polskiej w Krakowie oraz Rejonowy Urząd Poczty w Tarnowie – najogólniej rzecz biorąc, za wspieranie inicjatyw kulturalnych. Drugą „firmą” jest oczywiścieŻużlowa Sportowa Spółka Akcyjna Unia Tarnów – nagroda w kategorii „Rozwój i Promocja Regionu”. Odebrał ją szef sekcji żużlowej Bogusław Kasiński, ( posłuchaj wypowiedzi B.Kasińskiego)
„Kultura” to tym razem dwie postacie; jedną z nich jest Wojciech Markiewicz, od marca 2003 dyrektor Teatru im. L. Solskiego, reżyser i wykładowca akademicki, reżyser teatralny, autor sześciuset słuchowisk radiowych, laureat „Złotego Mikrofonu” i wielu nagród międzynarodowych; w minionych latach współpracował z RMF FM, Radiem Plus, TVP i TVN, był redaktorem naczelnym Radia Kraków, obecnie jest reżyserem Teatru Polskiego Radia w Warszawie.
Statuetka na pewno należała się także Andrzejowi Radzikowi, kierownikowi artystycznemu w MFK; w dawnym Domu Kultury ZAT przepracował czterdzieści lat, będąc m.in. szefem Zespołu Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, z którym zwiedził wszystkie chyba kontynenty. Andrzej Radzik ( posłuchaj wypowiedzi laureata) wśród swoich osiągnięć wymienia działalność wydawniczą – m.in. staraniem Muzeum Okręgowego wydano opracowane przez niego pieśni „Powiśla Dąbrowskiego”. Warto tu także wspomnieć o jego niezrealizowanym pomyśle zakładania klas artystycznych.
W kategorii „Samorząd Terytorialny” statuetka powędrowała do Ludwika Węgrzyna, starosty Powiatu Bocheńskiego, prezesa Polskiego Związku Powiatów Polskich. Zapytany o receptę na sukces i satysfakcję w życiu starosta odpowiada „dużo pracować, mało spać” ( posłuchaj wypowiedzi laureata) Prócz niego nagrodzony został także Andrzej Gąsienica Makowski, starosta Powiatu Tatrzańskiego, prezes ZG Związku Podhalan. Dzięki jego aktywności region tatrzański otrzymał znaczne środki z budżetu państwa. Prywatnie starosta zajmuje się poezją „gwarą pisaną” oraz kowalstwem zdobniczym. Niestety, z powodów obiektywnych nie mógł przybyć do Tarnowa po odbiór statuetki osobiście.
„Media” – tu wyróżnienie przypadło w udziale Januszowi Szlechcie, wieloletniemu tarnowskiemu dziennikarzowi, obecnie pracującemu w USA. Jego sylwetkę już przybliżaliśmy ( posłuchaj wypowiedzi laureata); to niewątpliwie jedna z ciekawszych postaci tegorocznych „Uskrzydlonych”, człowiek znany z działalności charytatywnej (plik mp3). Dzięki jego staraniom udało się utrzymać funkcjonowanie Polskiego Radia Lwów po tym, jak Senat RP pozbawił je finansowania.
Kolejnym dziennikarzem jest Andrzej Czapliński, dyrektor TVP 3 Regionalnej w Warszawie. Jego zdaniem najważniejsze w mediach jest zachowanie właściwych proporcji między sensacją, a tym, co naprawdę ważne, między metropolią, a regionem. ( posłuchaj wypowiedzi laureata) Andrzej Czapliński był m.in. dyrektorem programowym Festiwali Piosenki Studenckiej w Krakowie, sekretarzem programowym TVN i z-cą dyrektora programu oddziału TVP S.A. w Krakowie. Kładł podwaliny pod TV Wisła i TVN; swego czasu udało mu się ocalić TV Naszą, przekształcając ją w TV 4.
Uskrzydlonym został również Stanisław Olszewski – w kategorii „Organizacje Pozarządowe”. Stanisław Olszewski od trzynastu lat jest prezesem zarządu największej w Dębicy Spółdzielni Mieszkaniowej. W swych działaniach wspiera kluby osiedlowe, tworzy grupy plastyczne, tańca towarzyskiego, pomaga wszelkim inicjatywom mającym na celu zorganizowanie czasu wolnego dzieciom i młodzieży. Zarządzana przez niego spółdzielnia mieszkaniowa stała się w ten sposób jedyną w Dębicy placówką zajmującą się tego rodzaju działalnością społeczno – wychowawczą.
„Integracja Europejska” – w tej kategorii nagrodzony został prof. dr hab. Franciszek Ziejka, rektor UJ, urodzony w 1940 roku w Radłowie k. Tarnowa, członek PAN, Polskiego PEN Clubu, członek Narodowej Rady Integracji Europejskiej przy premierze RP, autor dwudziestu książek i przeszło stu pięćdziesięciu rozpraw naukowych drukowanych w pismach krajowych i zagranicznych. Rektor UJ był reprezentowany podczas tegorocznej Gali "Uskrzydlonych" przez innego rektora, prof. A. Juszkiewicza, ze współpracującego z najstarszą polską uczelnią tarnowskiego PWSZ.
Dwie osoby uhonorowano w kategorii „Promocja Polski w Europie i w świecie”. Statuetka „Uskrzydlonego” trafiła do Adama Pastucha, menadżera kultury, dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, oraz do Krzysztofa Pendereckiego, wybitnego kompozytora i dyrygenta, doktora honoris causa wielu uniwersytetów w Europie i Ameryce, współpracującego z narodowymi orkiestrami, filharmoniami i operami wielu państw. Od lat nazwisko Krzysztofa Pendereckiego jest swoistym znakiem firmowym Polski, łatwo rozpoznawanym w Europie i świecie. Z powodu zbiegu tarnowskiej Gali z koncertami w Niemczech, mieszkający w podtarnowskich Lusławicach mistrz nie mógł odebrać statuetki "Uskrzydlonego" osobiście.
Jak dotąd statuetką „Uskrzydlonych”, w ciągu piętnastu edycji tej nagrody, uhonorowano sto czterdzieści dziewięć osób. Na przestrzeni lat rozszerzała się formuła imprezy i zmieniały się kategorie. Obecnie, „Uskrzydlonego” przyznaje się po prostu za wkład w rozwój Małopolski i Podkarpacia. I niezależnie od kwestii wyboru tych, czy innych postaci, słowa uznania należą się pomysłodawcy nagrody -Stanisławowi Lisowi, przewodniczącemu Rady Fundatorów Tarnowskiej Fundacji Kultury, zarazem twórcy kolejnych Forów Mediów Polonijnych. Taka nagroda jest naszemu miastu i regionowi potrzebna. Pozostaje sobie tylko życzyć, oby nie zdeprecjonowała się jej wartość i znaczenie.(mp)
Źródło: inTARnet.pl

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5