1. Ku czci bohaterskim powstańcom

Ku czci bohaterskim powstańcom

W dniu wczorajszym o godzinie 17.00 w całym kraju, również w Dąbrowie Tarnowskiej, rozległy się dźwięki syren alarmowych. Upamiętniły one godzinę "W" - kiedy wybuchło powstanie warszawskie. Licznie zgromadzeni pod pomnikiem poległych w dąbrowskim parku przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK, władz samorządowych, instytucji i stowarzyszeń uczcili w ciszy bohaterskich powstańców. Ks. Prałat Józef Poremba odmówił modlitwę za ofiary powstania. Następnie kwiaty złożyły delegacje: Światowego Związku Żołnierzy AK na czele z Józefem Jaworskim - Prezesem Koła ŚZŻAK w Dąbrowie Tarnowskiej, Poseł na Sejm RP – Robert Pantera, delegacja samorządu powiatowego z Wiesławem Krajewskim – Starostą Dąbrowskim, Tadeuszem Kwiatkowskim – Wicestarostą, Kazimierzem Wójcikiem – Sekretarzem Powiatu oraz Krzysztofem Michalakiem – Skarbnikiem Powiatu, delegacja samorządu gminnego z Burmistrzem Stanisławem Początkiem i Przewodniczącą Rady Miejskiej Bogusławą Serwicką. Wiązanki złożyły również delegacje instytucji gminnych oraz powiatowych, stowarzyszenia, a także delegacja z zaprzyjaźnionego francuskiego miasta Rixheim z Ks. Marianem Kurnatą. Dziękując wszystkim za udział w uroczystości Starosta Dąbrowski zapewnił, że obchody upamiętniające wybuch powstania warszawskiego wpiszą się na trwałe w kalendarz obchodzonych świąt patriotycznych społeczności ziemi dąbrowskiej. Głos zabrał również Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej informując, że w sobotę 11 sierpnia o godz. 18.00 na Cmentarzu Parafialnym odbędzie się odsłonięcie pomnika wzniesionego ku pamięci bohaterskiej siedmioosobowej załogi alianckiego bombowca Halifax zestrzelonego nad Dąbrową w nocy 4/5 sierpnia 1944 roku. Samolot ten leciał z pomocą dla walczącej Warszawy.