Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Wykład Tadeusza Płużańskiego o Żołnierzach Niezłomnych

Wykład Tadeusza Płużańskiego o Żołnierzach Niezłomnych

Wykład Tadeusza Płużańskiego o Żołnierzach Niezłomnych

18 marca 2019 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez samorząd powiatowy z prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim, który przybliżył obecnym zmagania Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski.

Na tej j niecodziennej lekcji historii w Dąbrowskim Domu Kultury bardzo licznie zgromadzili się uczniowie szkół z terenu naszego powiatu.

Tematem przewodnim wykładu było przedstawienie determinacji i woli walki o niepodległą Polskę przez zwykłych ludzi działających w postkomunistycznych podziemiach.

Szczególnie opisywanym bohaterem przez Tadeusza Płużańskiego była postać dowódcy rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego, który jako jeden z ostatnich żołnierzy wyklętych i niezłomny wojownik brał udział w wojnie z bolszewikami podczas II wojny światowej, wstępując później do konspiracji, zatrzymany i przewieziony do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz Birkenau.

W wykładzie udział wzięli między innymi: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, który objął patronat nad tym wydarzeniem, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, a także samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy instytucji oraz przedstawiciele stowarzyszeń.

Pasjonaci powojennej historii i zagorzali czytelnicy mogli nabyć publikacje historyka do swoich domowych biblioteczek.

gd

18 marca 2019 roku odbyło się spotkanie zorganizowane przez samorząd powiatowy z prezesem Fundacji „Łączka” Tadeuszem Płużańskim, który przybliżył obecnym zmagania Żołnierzy Wyklętych. Patronat honorowy nad spotkaniem objął Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski. Na tej j niecodziennej lekcji historii w Dąbrowskim Domu Kultury bardzo licznie zgromadzili się uczniowie szkół z terenu naszego powiatu. Tematem przewodnim wykładu było przedstawienie determinacji i woli walki o niepodległą Polskę przez zwykłych ludzi działających w postkomunistycznych podziemiach. Szczególnie opisywanym bohaterem przez Tadeusza Płużańskiego była postać dowódcy rotmistrza kawalerii Wojska Polskiego Witolda Pileckiego, który jako jeden z ostatnich żołnierzy wyklętych i niezłomny wojownik brał udział w wojnie z bolszewikami podczas II wojny światowej, wstępując później do konspiracji, zatrzymany i przewieziony do Obozu Koncentracyjnego Auschwitz Birkenau. W wykładzie udział wzięli między innymi: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, który objął patronat nad tym wydarzeniem, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, a także samorządowcy, dyrektorzy i kierownicy instytucji oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Pasjonaci powojennej historii i zagorzali czytelnicy mogli nabyć publikacje historyka do swoich domowych biblioteczek. gd