Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Licealiści z Natanii w ZSP nr 2

Licealiści z Natanii w ZSP nr 2

Licealiści z Natanii w ZSP nr 2

17 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej już po raz drugi gościła 35- osobowa grupa młodzieży izraelskiej ze szkoły Ort Yad Lebovitz z Natanii z dyrektorką placówki Vered Dovrad. W spotkaniu z licealistami uczestniczył Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera.

Wizyta w Polsce to swego rodzaju wejście w dorosłość dla uczniów ostatniej klasy szkoły średniej w Izraelu. Przyjeżdżają , by odwiedzać miejsca najcenniejsze dla kultury żydowskiej w Polsce oraz zwiedzają obozy masowej zagłady tego narodu. Spotkania z polską młodzieżą pozwalają im skonfrontować to, co słyszeli w szkole i od starszych, z dniem dzisiejszym naszego kraju.

Pierwsza część wizyty miała miejsce przy odnawianej synagodze, na cmentarzu żydowskim i przy pomniku zamordowanych za pomoc Żydom w czasie wojny w Szarwarku. Witając gości w murach szkoły, dyrektor Jan Kiljan wyraził nadzieję, że spotkanie będzie owocne w wymiarze kulturowym, językowym, oraz osobistym dla każdego z uczestników. Wicestarosta Robert Pantera podkreślił wagę tego typu wydarzeń dla budowania mostów między naszymi narodami, przełamywania stereotypów oraz uczenia się tolerancji wobec odmienności kulturowych. Młodzi Polacy i Żydzi wykazywali się w konkursie wiedzą o kraju partnera, obejrzeli prezentacje o Dąbrowie i Natanii, poznawali się w bezpośrednich rozmowach przy kawie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez uczniów dąbrowskiej szkoły. Najwięcej emocji wzbudziła nauka poloneza na sali gimnastycznej prowadzona przez nauczycielkę wychowania fizycznego, Agnieszkę Aksamit- Szułakiewicz. „ I felt like a princess" -zwierzyła się po tym doświadczeniu izraelska nauczycielka.

Poziom ekscytacji w czasie spotkania był tak wysoki, że jedna z izraelskich uczennic zgubiła aparat fotograficzny podczas robienia zdjęć grupowych pod dębami na cmentarzu żydowskim. Dopiero trzecia wyprawa poszukiwawcza w to miejsce osuszyła skutecznie łzy właścicielki. Inicjatorką wizyty ze strony ZSP nr 2 była polonistka Jolanta Świerczek- Stelmach wspomagana przez nauczyciela języka angielskiego, Jerzego Stelmacha. Goście z Izraela otrzymali symboliczne upominki zawierające materiały promujące nasz region ufundowane przez Zarząd Powiatu, rewanżując się koszem smakowitości – owoców Ziemi Świętej. Kilkugodzinne spotkanie minęło niczym chwila, a jedna z uczennic podsumowała je stwierdzeniem: " To tacy przyjaźni, uprzejmi i radośni ludzie. Szkoda, że przyjechali tylko na jeden dzień." Jej opinia nie jest z pewnością odosobniona.

źródło: ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej

17 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej już po raz drugi gościła 35- osobowa grupa młodzieży izraelskiej ze szkoły Ort Yad Lebovitz z Natanii z dyrektorką placówki Vered Dovrad. W spotkaniu z licealistami uczestniczył Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera. Wizyta w Polsce to swego rodzaju wejście w dorosłość dla uczniów ostatniej klasy szkoły średniej w Izraelu. Przyjeżdżają , by odwiedzać miejsca najcenniejsze dla kultury żydowskiej w Polsce oraz zwiedzają obozy masowej zagłady tego narodu. Spotkania z polską młodzieżą pozwalają im skonfrontować to, co słyszeli w szkole i od starszych, z dniem dzisiejszym naszego kraju. Pierwsza część wizyty miała miejsce przy odnawianej synagodze, na cmentarzu żydowskim i przy pomniku zamordowanych za pomoc Żydom w czasie wojny w Szarwarku. Witając gości w murach szkoły, dyrektor Jan Kiljan wyraził nadzieję, że spotkanie będzie owocne w wymiarze kulturowym, językowym, oraz osobistym dla każdego z uczestników. Wicestarosta Robert Pantera podkreślił wagę tego typu wydarzeń dla budowania mostów między naszymi narodami, przełamywania stereotypów oraz uczenia się tolerancji wobec odmienności kulturowych. Młodzi Polacy i Żydzi wykazywali się w konkursie wiedzą o kraju partnera, obejrzeli prezentacje o Dąbrowie i Natanii, poznawali się w bezpośrednich rozmowach przy kawie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez uczniów dąbrowskiej szkoły. Najwięcej emocji wzbudziła nauka poloneza na sali gimnastycznej prowadzona przez nauczycielkę wychowania fizycznego, Agnieszkę Aksamit- Szułakiewicz. „ I felt like a princess" -zwierzyła się po tym doświadczeniu izraelska nauczycielka. Poziom ekscytacji w czasie spotkania był tak wysoki, że jedna z izraelskich uczennic zgubiła aparat fotograficzny podczas robienia zdjęć grupowych pod dębami na cmentarzu żydowskim. Dopiero trzecia wyprawa poszukiwawcza w to miejsce osuszyła skutecznie łzy właścicielki. Inicjatorką wizyty ze strony ZSP nr 2 była polonistka Jolanta Świerczek- Stelmach wspomagana przez nauczyciela języka angielskiego, Jerzego Stelmacha. Goście z Izraela otrzymali symboliczne upominki zawierające materiały promujące nasz region ufundowane przez Zarząd Powiatu, rewanżując się koszem smakowitości – owoców Ziemi Świętej. Kilkugodzinne spotkanie minęło niczym chwila, a jedna z uczennic podsumowała je stwierdzeniem: " To tacy przyjaźni, uprzejmi i radośni ludzie. Szkoda, że przyjechali tylko na jeden dzień." Jej opinia nie jest z pewnością odosobniona. źródło: ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej