1. Młodzież poznała dziedzictwo kulturowe Polski i Węgier

Młodzież poznała dziedzictwo kulturowe Polski i Węgier

Będąc w Dąbrowie Tarnowskiej, młodzież poznawała wspólną kulturę, tradycje

z uczestniczek wymiany.

i węgierskie słówka i zwroty. Językiem kontaktowym był język angielski.

38 młodych ludzi z Powiatu Dąbrowskiego i XVIII Dzielnicy Budapesztu brało udział w międzynarodowej wymianie młodzieży, która odbyła się na terenie powiatu. Młodzi ludzie spędzili ze sobą 7 dni. Powiat dąbrowski reprezentowali uczniowie szkół ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, Brniu i Szczucinie. Będąc w Dąbrowie Tarnowskiej, młodzież poznawała wspólną kulturę, tradycjei historię Polski i Węgier. Uczestniczyła w warsztatach tanecznych oraz teatralnych, podczas których uczyła się polskich i węgierskich tańców. Poznawała również podstawowe elementy warsztatu aktorskiego jak: oddech, emisja głosu, dykcja, „czucie sceny", gest, mimika, interpretacja postaci i wiele innych. Pozwoliło to na przygotowanie sztuki teatralnej polskiej – „Legendy o smoku wawelskim" i węgierskiej – „Legendy o dobrej królowej i złym królu", która została wystawiona w ostatnim dniu wymiany. „W czasie warsztatów teatralnych mieliśmy okazje poznać polskie i węgierskie legendy oraz poczuć się prawdziwymi aktorami, natomiast na warsztatach tanecznych poznaliśmyw praktyce tradycyjne polskie tańce – krakowiak, oberek, polonez" – mówi Paulina, jednaz uczestniczek wymiany. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty malowania zalipiańskich kwiatów, które zostały zorganizowane w Domu Malarek w Zalipiu. Młodzież bardzo starannie wykonywała zalipiańskie malowanki na kartkach, drewnianych łyżkach i interesowała się historiąoraz tradycją Malowanej Wsi. Polacy i Węgrzy zwiedzili również Kopalnię Soli w Wieliczce przypominając sobie wspólną historię obu krajów związaną ze Świętą Kingą. „Mieliśmy okazję zobaczyć wspaniałe kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęty, zachowane ślady prac górniczych, które dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. W czasie warsztatów dawnego ważenia soli mogliśmy dowiedzieć się, jak dawniej pozyskiwano ten ważny surowiec – mówi Ania - jedna z uczestniczek wymiany. Uczestnicy wymiany organizowali również wieczory narodowe, podczas których prezentowali kulturę, zwyczaje i tradycje połączone z pieśniami i tańcami narodowymia także degustacją narodowych potraw. Węgierscy uczestnicy dowiedzieliśmy się wieleo geografii i historii naszego kraju, poznali najważniejsze miejsca dla naszej kulturyi dziedzictwa narodowego. Mieli również okazję zaśpiewać polskie piosenki oraz pobawić się przy tradycyjnej polskiej zabawie „Mam chusteczkę haftowaną". Opiekunki wymiany – Pani Joanna Światłowska i Pani Agnieszka Drożdż prowadziły ciekawe zajęcia i dyskusje poświęcone historii i kultury Polski i Węgier, a także gry i zabawy integracyjne służące zdobywaniu wiedzy o dziedzictwie kulturowym Europy i przełamaniu barier językowych. Spotkanie to bardzo zacieśniło kontakty pomiędzy węgierską i polską młodzieżą. Młodzi ludzie doskonale się rozumieli i nawiązali wzajemne kontakty. Aby lepiej poznać swoje tradycje i kulturę, założyli sobie słowniczki, gdzie zapisywali polskiei węgierskie słówka i zwroty. Językiem kontaktowym był język angielski. Wymiana młodzieży została zorganizowana przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach projektu „Od zabawy do poznania dziedzictwa kulturowego Europy" i sfinansowana z Programu Komisji Europejskiej „Młodzież". Celem projektu było przede wszystkim przygotowywanie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym państw europejskich i rozwijanie osobowości młodych ludzi.