1. Małopolska na „Najsmaczniejszych Targach w Polsce”

Małopolska na „Najsmaczniejszych Targach w Polsce”

W ubiegły weekend Malarki z Domu Malarek z Zalipia zaprezentowały dziedzictwo kulturowe Powiatu Dąbrowskiego i Małopolski podczas „Targów Smaki Regionów" w Poznaniu. Swoje rękodzieło i unikatowe, regionalne motywy kwiatowe promowały na Stoisku Województwa Małopolskiego, które zostało przygotowane przez Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich. Instytut Rozwoju Obszarów Wiejskich reprezentowali: Prezes Anna Glixelli, Wiceprezes Zarządu Lesław Wieczorek oraz Dyrektor Biura Instytutu Gabriela Puszko. Na stoisku Małopolski nie zabrakło lokalnych producentów, którzy promowali tradycyjne i ekologiczne produkty wytworzone z najwyższej jakości składników, w oparciu o wypracowane przez lata receptury i przekazywane z pokolenia na pokolenia przepisy, a wśród nich między innymi: pstrąga ojcowskiego, kiełbasy piaszczańskiej, szynki podstolego z nogą, pierożków babci Władzi, win z Winnicy Goja, legalnej śliwowicy łąckiej z Tłoczni Maurera i miodów z Pasieki Morawskich. Można było również zasmakować soku jabłkowo-gruszkowego oraz syropu z kwiatów Lawendy, które zostały nagrodzone Perłą 2021 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów na najlepszy produkt regionalny produkt żywnościowy. Produkty z Małopolski nagrodzono również w konkursie Medal Targi Smaki Regionów 2021. Laureatami zostali: kwiaty czarnego bzu w soku jabłkowym z Tłoczni Owoców Pawłowskich, Kiełbasy małopolskiej z rodzinnej firmy GAWOR, oscypka z Bacówki u Krzyśka oraz miód kruszony z Pasieki Morawskich. Przy takim wydarzeniu nie mogło obyć się bez regionalnej muzyki. Przy stoisku naszego województwa można było posłuchać pochodzącej z Łącka kapeli „Pogwizdani”, która łączy tradycyjną góralską muzykę z innymi gatunkami muzycznymi.