Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Małopolski Festiwal Smaku w Tarnowie

Małopolski Festiwal Smaku w Tarnowie

Małopolski Festiwal Smaku w Tarnowie

  W niedzielę 29 czerwca br. w Tarnowie odbył się półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Impreza zgromadziła kilkudziesięciu lokalnych producentów żywności, którzy chwalili się swoimi wyrobami. Goście festiwalu, odwiedzając festiwalowe stoiska mieli możliwość spróbowania lokalnych smakołyków.

  Niedzielna impreza była półmetkiem festiwalu, który wyłoni najlepszych producentów. Zawalczą oni o tytuł Grand Prix 10. Małopolskiego Festiwalu Smaku, zaplanowany na 23-24 sierpnia w Krakowie na Placu Wolnica. W niedzielę jury złożone z ekspertów kulinarnych oraz publiczność oceniali producentów w czterech kategoriach – „Ekologiczne Przysmaki”, „Tradycyjne Specjały”, „Smakołyki z legendą” oraz „Jak u mamy”.

  GrandPrix zgarnęła Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała za oryginalne lody fasolowe – potrawę najlepszą zdaniem jury. Region tarnowski podczas finału w Krakowie oprócz lodów fasolowych będą  reprezentować także pierogi z suską sechlońską firmy Magi i sok jabłkowy z Gospodarstwa Sadowniczego Barbary Kubis z Tarnowa, które zostały wyróżnione przez jury i dziennikarzy. W kategorii Ekologiczne Przysmaki zwyciężyły kluski zawijane przygotowane przez Jana Czaję, w kat. Tradycyjne Specjały – pierogi z suską sechlońską firmy Magi Marii Zdebskiej i Agnieszki Gomułki, w kat. Smakołyki z Legendą – miód spadziowy z pasieki wędrownej Burnat z Chojnika, a w kat. Jak u Mamy – kasza pęczak z grochem i skwarkami przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Warkocz Tarłówny z Dębna.

  Podczas Festiwalu swoje wyroby prezentowali również producenci z Powiatu Dąbrowskiego: firma Tarsmak z Radgoszczy i Piekarnia Sokołowski z Gruszowa Wielkiego.

 

  W niedzielę 29 czerwca br. w Tarnowie odbył się półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku. Impreza zgromadziła kilkudziesięciu lokalnych producentów żywności, którzy chwalili się swoimi wyrobami. Goście festiwalu, odwiedzając festiwalowe stoiska mieli możliwość spróbowania lokalnych smakołyków.   Niedzielna impreza była półmetkiem festiwalu, który wyłoni najlepszych producentów. Zawalczą oni o tytuł Grand Prix 10. Małopolskiego Festiwalu Smaku, zaplanowany na 23-24 sierpnia w Krakowie na Placu Wolnica. W niedzielę jury złożone z ekspertów kulinarnych oraz publiczność oceniali producentów w czterech kategoriach – „Ekologiczne Przysmaki”, „Tradycyjne Specjały”, „Smakołyki z legendą” oraz „Jak u mamy”.   GrandPrix zgarnęła Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała za oryginalne lody fasolowe – potrawę najlepszą zdaniem jury. Region tarnowski podczas finału w Krakowie oprócz lodów fasolowych będą  reprezentować także pierogi z suską sechlońską firmy Magi i sok jabłkowy z Gospodarstwa Sadowniczego Barbary Kubis z Tarnowa, które zostały wyróżnione przez jury i dziennikarzy. W kategorii Ekologiczne Przysmaki zwyciężyły kluski zawijane przygotowane przez Jana Czaję, w kat. Tradycyjne Specjały – pierogi z suską sechlońską firmy Magi Marii Zdebskiej i Agnieszki Gomułki, w kat. Smakołyki z Legendą – miód spadziowy z pasieki wędrownej Burnat z Chojnika, a w kat. Jak u Mamy – kasza pęczak z grochem i skwarkami przygotowana przez Koło Gospodyń Wiejskich Warkocz Tarłówny z Dębna.   Podczas Festiwalu swoje wyroby prezentowali również producenci z Powiatu Dąbrowskiego: firma Tarsmak z Radgoszczy i Piekarnia Sokołowski z Gruszowa Wielkiego.  
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG