Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 56. Edycja Konkursu „Malowana Chata” już za nami!

56. Edycja Konkursu „Malowana Chata” już za nami!

56. Edycja Konkursu „Malowana Chata” już za nami!

W dniach od 21 do 23 czerwca 2019 roku w Zalipiu rozstrzygnięto 56. Konkurs „Malowana Chata”.

W tegorocznych zmaganiach artystycznych wzięło udział 98 osób, w tym 18 dzieci i młodzieży z 13 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. W kategorii malowanych domów, specjalnie przygotowanych na tegoroczny konkurs pierwsze nagrody przyznano 23 osobom. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na  bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny prac zgłoszonych na konkurs. Tradycję malowania kontynuuje starsze pokolenie artystów oraz pojawiają się nowe talenty, co gwarantuje podtrzymanie i rozwój tej unikatowej w skali Europy sztuki ludowej.

Organizatorami Konkursu było Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu. Przedsięwzięcie zostało współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Gminę Olesno oraz  Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Komisja Konkursowa po dokonaniu objazdu w dniach od 21 do 23 czerwca 2019 roku i obejrzeniu zgłoszonych do Konkursu domów, postanowiła zgodnie z regulaminem przyznać nagrody w trzech kategoriach:

  1. za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny Konkurs
  2. za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne
  3. za popieranie sztuki ludowej.

W ramach konkursu tradycyjnie odbył się „Zalipiański festyn” pod Domem Malarek, gdzie głównym punktem wydarzenia była gwiazda wieczoru zespół Zbóje z Zakopanego. Wcześniej na scenie wystąpiła Wiktoria Woziwoda, licznie przybyli Goście mogli też potańczyć przy muzyce zespołu ”Plus”. Koło Gospodyń Wiejskich w Zalipiu przygotowało specjalne atrakcje dla dzieci w ramach „Pikniku z tradycją”.

Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu/gd

W dniach od 21 do 23 czerwca 2019 roku w Zalipiu rozstrzygnięto 56. Konkurs „Malowana Chata”. W tegorocznych zmaganiach artystycznych wzięło udział 98 osób, w tym 18 dzieci i młodzieży z 13 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego. W kategorii malowanych domów, specjalnie przygotowanych na tegoroczny konkurs pierwsze nagrody przyznano 23 osobom. Komisja Konkursowa zwróciła uwagę na  bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny prac zgłoszonych na konkurs. Tradycję malowania kontynuuje starsze pokolenie artystów oraz pojawiają się nowe talenty, co gwarantuje podtrzymanie i rozwój tej unikatowej w skali Europy sztuki ludowej. Organizatorami Konkursu było Muzeum Etnograficzne, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu. Przedsięwzięcie zostało współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Małopolskie, Gminę Olesno oraz  Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Komisja Konkursowa po dokonaniu objazdu w dniach od 21 do 23 czerwca 2019 roku i obejrzeniu zgłoszonych do Konkursu domów, postanowiła zgodnie z regulaminem przyznać nagrody w trzech kategoriach: za malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny Konkurs za malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne za popieranie sztuki ludowej. W ramach konkursu tradycyjnie odbył się „Zalipiański festyn” pod Domem Malarek, gdzie głównym punktem wydarzenia była gwiazda wieczoru zespół Zbóje z Zakopanego. Wcześniej na scenie wystąpiła Wiktoria Woziwoda, licznie przybyli Goście mogli też potańczyć przy muzyce zespołu ”Plus”. Koło Gospodyń Wiejskich w Zalipiu przygotowało specjalne atrakcje dla dzieci w ramach „Pikniku z tradycją”. Gminny Ośrodek Kultury w Oleśnie z/s w Zalipiu/gd