Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. „Malowana chata” w Zalipiu

„Malowana chata” w Zalipiu

„Malowana chata” w Zalipiu

Tradycyjnie już w trakcie weekendu po Bożym Ciele odbędzie się kolejny konkurs dla malarek ludowych z Powiśla Dąbrowskiego „Malowana chata" – jeden z najstarszych tego rodzaju konkursów; jego pierwsza edycja odbyła się w 1948 roku. Celem tej unikalnej imprezy jest podtrzymanie powiślańskiej tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi.

Jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów była Felicja Curyłowa (1904 – 1974), wybitna malarka zalipiańska. Jej zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po jej śmierci zagroda została zakupiona przez „Cepelię" i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w.
Skąd wziął się obyczaj malowania chat i jak to się wszystko zaczęło – posłuchaj opowieści dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adama Bartosza: (((mp3)))

Źródło: inTARnet.pl

Tradycyjnie już w trakcie weekendu po Bożym Ciele odbędzie się kolejny konkurs dla malarek ludowych z Powiśla Dąbrowskiego „Malowana chata" – jeden z najstarszych tego rodzaju konkursów; jego pierwsza edycja odbyła się w 1948 roku. Celem tej unikalnej imprezy jest podtrzymanie powiślańskiej tradycji zdobienia domów oryginalnymi wzorami kwiatowymi. Jedną z pierwszych uczestniczek dorocznych konkursów była Felicja Curyłowa (1904 – 1974), wybitna malarka zalipiańska. Jej zagroda jeszcze za życia malarki była najczęściej odwiedzana przez turystów. Po jej śmierci zagroda została zakupiona przez „Cepelię" i w 1978 r. przekazana Muzeum Okręgowemu w Tarnowie. W 1981 r. przeniesiono do tej zagrody z innej części wsi budynek z XIX w.Skąd wziął się obyczaj malowania chat i jak to się wszystko zaczęło – posłuchaj opowieści dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adama Bartosza: (((mp3))) Źródło: inTARnet.pl