Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Międzynarodowa konferencja „Trzy Pokolenia Pokatyńskie” w Powiecie Dąbrowskim

Międzynarodowa konferencja „Trzy Pokolenia Pokatyńskie” w Powiecie Dąbrowskim

Międzynarodowa konferencja „Trzy Pokolenia Pokatyńskie” w Powiecie Dąbrowskim

W poniedziałek 28 czerwca br. w Centrum Polonii- Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, zakończono międzynarodową konferencję pn. "Trzy Pokolenia Pokatyńskie", poświęconą wydarzeniu sprzed 70 laty - Zbrodni Katyńskiej. Wzięli w niej udział historycy zajmujący się w szczególności tym zagadnieniem historycznym oraz grupy młodych Polaków wraz z opiekunami, mieszkający w Rosji (obwód Kaliningradzki), na Litwie, Ukrainie i Białorusi.
Zebranych powitał organizator tego międzynarodowego spotkania Przewodniczący Samorządów Powiśla Dąbrowskiego - Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, który wraz z Wicestarostą Tadeuszem Kwiatkowskim reprezentowali Samorząd Powiatu. Obecni byli również przedstawiciele Samorządów Gminnych Powiatu Dąbrowskiego.

Konferencję prowadził dr Marek Ciesielczyk, dyrektor Jednostki Powiatowej – Centrum Polonii, która była współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Gospodarz obiektu nakreślił zebranym cel i program spotkania.

Starosta Dąbrowski w wystąpieniu powitalnym wyraził swoje zadowolenie z tak dużej frekwencji i obecności tak wielu przedstawicieli młodego pokolenia, co może być dowodem, na nadal żywe zainteresowanie tematyką, tego tragicznego dla losów Polski, wydarzenia.

Uczestnicy Konferencji mieli niecodzienną okazję usłyszeć szereg wykładów, stanowiących dogłębną analizę na temat prawdy o przyczynach i przebiegu zbrodni ludobójstwa, na 22 tyś. obywateli Polski w 1940 roku, oraz o działaniu i sposobach zakłamywania mordu katyńskiego.

Swoje wykłady zaprezentowali:

1) Główny specjalista Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – Mateusz Szpytma
Wykład pt. "Katyń - od kłamstwa do przemilczenia".
2) Z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Aleksandra Arkusz
Wykład pt. "Zbrodnia Katyńska: geneza, przebieg, walka o pamięć".
3) Z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu – ksiądz dr Manfred Deselaers
Wykład pt. „Mord w Katyniu – z niemieckiej perspektywy".
4) Przewodnicząca Klubu Miłośników Kultury Polskiej w Kaliningradzie
Wykład pt. „ Stosunek narodu rosyjskiego do Katynia"

Konferencja została zorganizowana dzięki dotacji Senatu RP, w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu, zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2010r.

W poniedziałek 28 czerwca br. w Centrum Polonii- Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, zakończono międzynarodową konferencję pn. "Trzy Pokolenia Pokatyńskie", poświęconą wydarzeniu sprzed 70 laty - Zbrodni Katyńskiej. Wzięli w niej udział historycy zajmujący się w szczególności tym zagadnieniem historycznym oraz grupy młodych Polaków wraz z opiekunami, mieszkający w Rosji (obwód Kaliningradzki), na Litwie, Ukrainie i Białorusi.Zebranych powitał organizator tego międzynarodowego spotkania Przewodniczący Samorządów Powiśla Dąbrowskiego - Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, który wraz z Wicestarostą Tadeuszem Kwiatkowskim reprezentowali Samorząd Powiatu. Obecni byli również przedstawiciele Samorządów Gminnych Powiatu Dąbrowskiego. Konferencję prowadził dr Marek Ciesielczyk, dyrektor Jednostki Powiatowej – Centrum Polonii, która była współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Gospodarz obiektu nakreślił zebranym cel i program spotkania. Starosta Dąbrowski w wystąpieniu powitalnym wyraził swoje zadowolenie z tak dużej frekwencji i obecności tak wielu przedstawicieli młodego pokolenia, co może być dowodem, na nadal żywe zainteresowanie tematyką, tego tragicznego dla losów Polski, wydarzenia. Uczestnicy Konferencji mieli niecodzienną okazję usłyszeć szereg wykładów, stanowiących dogłębną analizę na temat prawdy o przyczynach i przebiegu zbrodni ludobójstwa, na 22 tyś. obywateli Polski w 1940 roku, oraz o działaniu i sposobach zakłamywania mordu katyńskiego. Swoje wykłady zaprezentowali: 1) Główny specjalista Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – Mateusz SzpytmaWykład pt. "Katyń - od kłamstwa do przemilczenia".2) Z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego - dr Aleksandra ArkuszWykład pt. "Zbrodnia Katyńska: geneza, przebieg, walka o pamięć".3) Z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu – ksiądz dr Manfred DeselaersWykład pt. „Mord w Katyniu – z niemieckiej perspektywy".4) Przewodnicząca Klubu Miłośników Kultury Polskiej w KaliningradzieWykład pt. „ Stosunek narodu rosyjskiego do Katynia" Konferencja została zorganizowana dzięki dotacji Senatu RP, w ramach zlecenia przez Kancelarię Senatu, zadań w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą w 2010r.