Międzynarodowa Konferencja w Centrum Polonii w Brniu
W dniach 5-6 czerwca 2010 roku, Powiat Dąbrowski był organizatorem międzynarodowego spotkania w ramach europejskiego projektu –„In Tune with Europe" (W Harmonii z Europą). Uczestnikami realizowanego przez powiat spotkania były delegacje samorządów: XVIII Dzielnicy Budapesztu (Węgry), Baile Tusnad ( Rumunia), Roding (Niemcy) i San Nicola La Strada (Włochy). Głównym punktem pierwszego dnia spotkania, była konferencja pn. "Więzi między emigracją a krajem ojczystym – przykłady inicjatyw społecznych", która odbyła się w Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.
Pierwszego dnia pobytu w naszym powiecie, goście uczestniczyli w zwiedzaniu Zalipia, które w tym czasie organizowało coroczny konkurs „Malowana Chata". Delegacje wzięły również udział w warsztatach malarskich.
Realizowana przez Powiat Dąbrowski, międzynarodowa konferencja - była okazją do wymiany doświadczeń z postępowania instytucji samorządowych i państwowych, wobec rodaków przebywających na emigracji.
Spotkanie rozpoczął Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, który powitał wszystkich gości po czym, inspektor Wydziału Rozwoju Regionalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej - Stanisław Krawiec, przedstawił rys historyczny obejmujący emigrację w Polsce, a w szczególności powiat dąbrowski a także kierunki emigracji z terenu naszego powiatu.
Następnie Starosta Dąbrowski wystąpił z prezentacją, w której przedstawił ideę powstania Centrum Polonii w Brniu jako przykład działania samorządu na rzecz współpracy z emigracją.
Nakreślił także koncepcję dalszego funkcjonowania Centrum Polonii, oraz przedstawił najbliższe plany i koncepcję zagospodarowania Zespołu Dworsko – Parkowego w Brniu.
W dalszej części wystąpił przedstawiciel Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią- Józef Komarewicz, który omówił 10- letnie doświadczenia i działalność tej organizacji pozarządowej na rzecz współpracy z emigracją.
Na konferencji wystąpił również Eurodeputowany Parlamentu Europejskiego – Paweł Kowal, który przedstawił rolę i podejmowane działania instytucji państwowych na rzecz współpracy z emigracją.
Następnie każda delegacja przedstawiła własne doświadczenia w tym zakresie.
Drugiego dnia międzynarodowego spotkania, delegacje zwiedzały Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz zabytki Tarnowa.
Efektem końcowym dwudniowej wizyty było podpisanie deklaracji końcowej podsumowującej realizację tej części projektu. Celem projektu jest wymiana doświadczeń oraz poznanie tradycji, historii i dorobku kulturowego, jak również stosowania dobrych praktyk, w działaniach zaproszonych samorządów.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5