Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Międzynarodowa Konferencja w Centrum Polonii w Brniu

Międzynarodowa Konferencja w Centrum Polonii w Brniu

Międzynarodowa Konferencja w Centrum Polonii w Brniu

W dniach 5-6 czerwca 2010 roku, Powiat Dąbrowski był organizatorem międzynarodowego spotkania w ramach europejskiego projektu –„In Tune with Europe" (W Harmonii z Europą). Uczestnikami realizowanego przez powiat spotkania były delegacje samorządów: XVIII Dzielnicy Budapesztu (Węgry), Baile Tusnad ( Rumunia), Roding (Niemcy) i San Nicola La Strada (Włochy). Głównym punktem pierwszego dnia spotkania, była konferencja pn. "Więzi między emigracją a krajem ojczystym – przykłady inicjatyw społecznych", która odbyła się w Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Pierwszego dnia pobytu w naszym powiecie, goście uczestniczyli w zwiedzaniu Zalipia, które w tym czasie organizowało coroczny konkurs „Malowana Chata". Delegacje wzięły również udział w warsztatach malarskich.
Realizowana przez Powiat Dąbrowski, międzynarodowa konferencja - była okazją do wymiany doświadczeń z postępowania instytucji samorządowych i państwowych, wobec rodaków przebywających na emigracji.

Spotkanie rozpoczął Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, który powitał wszystkich gości po czym, inspektor Wydziału Rozwoju Regionalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej - Stanisław Krawiec, przedstawił rys historyczny obejmujący emigrację w Polsce, a w szczególności powiat dąbrowski a także kierunki emigracji z terenu naszego powiatu.

Następnie Starosta Dąbrowski wystąpił z prezentacją, w której przedstawił ideę powstania Centrum Polonii w Brniu jako przykład działania samorządu na rzecz współpracy z emigracją.
Nakreślił także koncepcję dalszego funkcjonowania Centrum Polonii, oraz przedstawił najbliższe plany i koncepcję zagospodarowania Zespołu Dworsko – Parkowego w Brniu.

W dalszej części wystąpił przedstawiciel Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią- Józef Komarewicz, który omówił 10- letnie doświadczenia i działalność tej organizacji pozarządowej na rzecz współpracy z emigracją.

Na konferencji wystąpił również Eurodeputowany Parlamentu Europejskiego – Paweł Kowal, który przedstawił rolę i podejmowane działania instytucji państwowych na rzecz współpracy z emigracją.

Następnie każda delegacja przedstawiła własne doświadczenia w tym zakresie.
Drugiego dnia międzynarodowego spotkania, delegacje zwiedzały Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz zabytki Tarnowa.

Efektem końcowym dwudniowej wizyty było podpisanie deklaracji końcowej podsumowującej realizację tej części projektu. Celem projektu jest wymiana doświadczeń oraz poznanie tradycji, historii i dorobku kulturowego, jak również stosowania dobrych praktyk, w działaniach zaproszonych samorządów.

W dniach 5-6 czerwca 2010 roku, Powiat Dąbrowski był organizatorem międzynarodowego spotkania w ramach europejskiego projektu –„In Tune with Europe" (W Harmonii z Europą). Uczestnikami realizowanego przez powiat spotkania były delegacje samorządów: XVIII Dzielnicy Budapesztu (Węgry), Baile Tusnad ( Rumunia), Roding (Niemcy) i San Nicola La Strada (Włochy). Głównym punktem pierwszego dnia spotkania, była konferencja pn. "Więzi między emigracją a krajem ojczystym – przykłady inicjatyw społecznych", która odbyła się w Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Pierwszego dnia pobytu w naszym powiecie, goście uczestniczyli w zwiedzaniu Zalipia, które w tym czasie organizowało coroczny konkurs „Malowana Chata". Delegacje wzięły również udział w warsztatach malarskich.Realizowana przez Powiat Dąbrowski, międzynarodowa konferencja - była okazją do wymiany doświadczeń z postępowania instytucji samorządowych i państwowych, wobec rodaków przebywających na emigracji. Spotkanie rozpoczął Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, który powitał wszystkich gości po czym, inspektor Wydziału Rozwoju Regionalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej - Stanisław Krawiec, przedstawił rys historyczny obejmujący emigrację w Polsce, a w szczególności powiat dąbrowski a także kierunki emigracji z terenu naszego powiatu. Następnie Starosta Dąbrowski wystąpił z prezentacją, w której przedstawił ideę powstania Centrum Polonii w Brniu jako przykład działania samorządu na rzecz współpracy z emigracją.Nakreślił także koncepcję dalszego funkcjonowania Centrum Polonii, oraz przedstawił najbliższe plany i koncepcję zagospodarowania Zespołu Dworsko – Parkowego w Brniu. W dalszej części wystąpił przedstawiciel Małopolskiego Forum Współpracy z Polonią- Józef Komarewicz, który omówił 10- letnie doświadczenia i działalność tej organizacji pozarządowej na rzecz współpracy z emigracją. Na konferencji wystąpił również Eurodeputowany Parlamentu Europejskiego – Paweł Kowal, który przedstawił rolę i podejmowane działania instytucji państwowych na rzecz współpracy z emigracją. Następnie każda delegacja przedstawiła własne doświadczenia w tym zakresie.Drugiego dnia międzynarodowego spotkania, delegacje zwiedzały Muzeum Drogownictwa w Szczucinie oraz zabytki Tarnowa. Efektem końcowym dwudniowej wizyty było podpisanie deklaracji końcowej podsumowującej realizację tej części projektu. Celem projektu jest wymiana doświadczeń oraz poznanie tradycji, historii i dorobku kulturowego, jak również stosowania dobrych praktyk, w działaniach zaproszonych samorządów.