Dwie Godziny dla Rodziny

Wszyscy ludzie na całym świecie potrzebują uniwersalnych jakości w relacji z najbliższymi. Potrzebujemy miłości, bezwarunkowej akceptacji, bezpieczeństwa, szacunku i zaufania, a także słów i czynów, skierowanych do nas, które te wartości wyrażają. W życiu rodzinnym nie chodzi o liczbę spędzonych godzin, lecz o to, co w tym czasie robimy i kim w tym czasie jesteśmy.
Życie w ciągłym pośpiechu i chęć pogodzenia wszystkich obowiązków nie sprzyja budowaniu rodzinnych więzi i zacieśnianiu relacji. Pochłonięci wirtualnych światem i tematami globalnymi, gubimy tych, którzy są najbliżej nas: naszych dziadków, rodziców, rodzeństwo, wujostwo, kuzynostwo. Przestajemy znać nasze pochodzenie, cenić wielopokoleniowość domów i różnorodność naszych rodzin.
Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla CZŁOWIEKA to Globaly Ruch Społeczny na rzecz głębokich relacji rodzinnych, aby być razem, a nie „obok siebie”. Zachęcamy do tego, aby 15 maja – Międzynarodowy Dzień Rodzin stał się dniem refleksji nad jakością naszych relacji z najbliższymi. Zatrzymajmy się na tę chwilę, przyjrzyjmy się sobie i naszym rodzinom. Zadajmy sobie pytanie: Kiedy ostatnio dowiedziałem/am się czegoś nowego o moich najbliższych? Kiedy ostatnio zrobiliśmy coś razem?
W wymiarze globalnym kampania Dwie Godziny dla Rodziny, Dwie Godziny dla CZŁOWIEKA przeciwdziała kryzysowi więzi, ma działanie profilaktyczne jeśli chodzi o nasze zdrowie mentalne i emocjonalne. Realizowana przez pracodawców na całym świecie jest symbolem integracji życia zawodowego i prywatnego w myśl hasła: „Mamy jedno życie w wielu rolach”. Badania przeprowadzane na wszystkich kontynentach świata dotyczące wellbeingu pokazują, że silne i głębokie relacje z rodziną i przyjaciółmi są warunkiem naszego szczęścia, rozwoju i dobrostanu.
Dwie Godziny dla Rodziny – zbliżamy ludzi.

„POKOLENIOWO NA SPORTOWO”
Instytut Humanites, jako inicjator i organizator Globalnego Ruchu Społecznego Dwie Godziny dla Rodziny chce nieco ułatwić Wam zadanie umożliwiając wcześniejsze zakończenie dnia pracy w piątek 14 maja poprzedzający ten dzień lub innego dnia ustalonego przez Was.
Poniżej kilka pomysłów, jak spędzić ten czas w odniesieniu do tematu przewodniego tegorocznej kampanii, czyli „POKOLENIOWO NA SPORTOWO”.
-
- Porozmawiajcie o tym, jakie sporty były popularne kiedyś, w co się grało, jakie są różnice w podejściu do aktywności np. na świeżym powietrzu kiedyś i obecnie. Spróbujcie nauczyć się od siebie (pokoleniowo) jakiejś aktywności, której do tej pory nie znaliście, a która pozwala na aktywne spędzanie czasu, kto jeszcze pamięta grę w ringo? Podchody, ciuciubabkę czy wyścig pokoju za pomocą kapsli?
- Zorganizujcie wyprawę rowerową. Zaproście, o ile to możliwe do takiej wyprawy więcej osób.
- Wybierzcie się razem na piknik, w trakcie pikniku możecie np. zagrać w badmintona czy siatkówkę.
- Okazją do spędzenia wesołego popołudnia mogą być kalambury o tematyce sportowej – każdy może zaprezentować inną dyscyplinę sportową, którą reszta uczestników musi odgadnąć;
- Czy wiesz kto był idolem sportowym twojej mamy, taty, dziadka, babci? Jakim drużynom kibicowało się 10, 20 lat temu? Teraz jest okazja, aby o tym porozmawiać i wspólnie powspominać.
- Taniec to też sport. Włączcie muzykę i tańczcie. Wymyślcie wspólnie nowy układ taneczny, zatańczcie go razem, może nawet nagrajcie dla bliskich, którzy nie mieszkają z Wami, aby także mogli się go nauczyć. To fajna zabawa także w warunkach on-line np. kiedy połączycie się na zoomie.
- Zorganizujcie pokoleniową wyprawę na spacer, np. do lasu lub nad wodę. Spacer to znakomita aktywność fizyczna i okazja do wspólnej rozmowy w plenerze!
- Zagrajcie wspólnie w Pokoleniową grę ASK ME, przygotowaną przez Instytut Humanites, pytania, które dla Was zostały przygotowane pomogą odkryć nowe talenty pozostałych graczy. A takie pytania jak np. opowiedz jak i kiedy nauczyłeś się jeździć na rowerze, i czy wiesz jak to było w przypadku Twoich rodziców, dziadków będzie doskonałą okazją do różnych pokoleniowych wspomnień!
Każdy ma własny klucz do bliskości. Jesteśmy przekonani, że go odnajdziecie i spędzicie wspólnie niezapomniane chwile. Twórzcie własne rytuały bliskości najczęściej, jak tylko to możliwe. Celebrujcie ciekawe, głębokie, międzypokoleniowe rozmowy, gdy nasi bliscy są ciągle z nami, odrywajmy rodzinne historie, anegdoty, utrwalajmy je dla kolejnych pokoleń. Wówczas emocje, które im towarzyszyły pozostaną z Wami na dłużej! Życie może być pełne pasji i ciekawych aktywności w gronie bliskich sercu osób. Tylko od Was zależy jakimi emocjami je wypełnicie!

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5