Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Mieszkaniec powiatu dąbrowskiego Wicemistrzem Małopolski w konkursie Agroliga 2020!

Mieszkaniec powiatu dąbrowskiego Wicemistrzem Małopolski w konkursie Agroliga 2020!

Mieszkaniec powiatu dąbrowskiego Wicemistrzem Małopolski w konkursie Agroliga 2020!

Mieszkaniec powiatu dąbrowskiego Jan Wałaszek otrzymał nagrodę Wicemistrza Małopolski w kategorii „Rolnik” w konkursie Agroliga 2020. Od kilku lat, zajmuje się on innowacyjną na naszym terenie, produkcją truskawek na podłożu kokosowym. Do konkursu zgłosił go Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Janusz Wałaszek odebrał przyznaną mu nagrodę 24 września 2020 roku w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Niestety w tym roku, z przyczyn wiadomych, została odwołana największa impreza okołorolnicza w regionie, podczas której tradycyjnie następowało wręczenie nagród w tym konkursie.

Konkurencja jak zwykle była duża i wielu rolników pretendowało do tej zaszczytnej nagrody, dlatego serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym producentom za promocję Powiśla Dąbrowskiego na rolniczej arenie województwa małopolskiego.

Rodzina Państwa Wałaszków, w miejscowości Żdżary w gminie Radgoszcz, zajmuje się od kilku lat, innowacyjną na naszym terenie, produkcją truskawek na podłożu kokosowym. Taka uprawa wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, jednakże podłoże kokosowe jest w pełni ekologiczne i biodegradowalne. Składa się ze zmielonych włókien orzechów kokosowych o obojętnym PH. Roślinom nie grożą żadne choroby odglebowe. Dodatkowo wysokie tunele zapewniają wietrzenie roślin i jednocześnie zabezpieczają je przed deszczem. Skutkuje to ograniczeniem występowania chorób grzybowych. Owady natomiast wyłapują przygotowane pułapki z feromonami dzięki czemu nie stosuje się tutaj środków ochrony roślin.

Zbiór owoców odbywa się w komfortowych warunkach w porównaniu do upraw tradycyjnych – na stojąco, a nie na kolanach i trwa od maja aż do grudnia. Jego koniec zależy od pojawienia się pierwszych, poważnych chłodów. Owoce są zdrowe, czyste, smaczne i pięknie wyglądają. Uprawa prowadzona jest w tunelach na obszarze 0,5 ha i Wałaszkowie planują dalsze powiększenie plantacji.

Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej/REZ

Mieszkaniec powiatu dąbrowskiego Jan Wałaszek otrzymał nagrodę Wicemistrza Małopolski w kategorii „Rolnik” w konkursie Agroliga 2020. Od kilku lat, zajmuje się on innowacyjną na naszym terenie, produkcją truskawek na podłożu kokosowym. Do konkursu zgłosił go Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej. Janusz Wałaszek odebrał przyznaną mu nagrodę 24 września 2020 roku w siedzibie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach. Niestety w tym roku, z przyczyn wiadomych, została odwołana największa impreza okołorolnicza w regionie, podczas której tradycyjnie następowało wręczenie nagród w tym konkursie. Konkurencja jak zwykle była duża i wielu rolników pretendowało do tej zaszczytnej nagrody, dlatego serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym producentom za promocję Powiśla Dąbrowskiego na rolniczej arenie województwa małopolskiego. Rodzina Państwa Wałaszków, w miejscowości Żdżary w gminie Radgoszcz, zajmuje się od kilku lat, innowacyjną na naszym terenie, produkcją truskawek na podłożu kokosowym. Taka uprawa wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, jednakże podłoże kokosowe jest w pełni ekologiczne i biodegradowalne. Składa się ze zmielonych włókien orzechów kokosowych o obojętnym PH. Roślinom nie grożą żadne choroby odglebowe. Dodatkowo wysokie tunele zapewniają wietrzenie roślin i jednocześnie zabezpieczają je przed deszczem. Skutkuje to ograniczeniem występowania chorób grzybowych. Owady natomiast wyłapują przygotowane pułapki z feromonami dzięki czemu nie stosuje się tutaj środków ochrony roślin. Zbiór owoców odbywa się w komfortowych warunkach w porównaniu do upraw tradycyjnych – na stojąco, a nie na kolanach i trwa od maja aż do grudnia. Jego koniec zależy od pojawienia się pierwszych, poważnych chłodów. Owoce są zdrowe, czyste, smaczne i pięknie wyglądają. Uprawa prowadzona jest w tunelach na obszarze 0,5 ha i Wałaszkowie planują dalsze powiększenie plantacji. Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Dąbrowie Tarnowskiej/REZ