Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Mija 80. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz

Mija 80. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz

Mija 80. rocznica pierwszego transportu Polek do KL Auschwitz

27 kwietnia 1942 roku do Auschwitz dotarł pierwszy transport 127 Polek, które więzione były w Tarnowie i na Montelupich w Krakowie. Otrzymały numery obozowe od 6784 do 6910. W początkach sierpnia 1942 roku przeniesiono je do oddziału kobiecego powstającego w Auschwitz II - Birkenau. Oddział ten w Birkenau istniał do dnia ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku.

Pierwszym transportem Polek do KL Auschwitz trafiła też Stefania Łącka z Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. Jej postać zapisała się w kartach historii Powiśla Dąbrowskiego wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami.

Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. W Oświęcimiu otrzymała numer obozowy 6886.

Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje.
23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu.

Zmarła w listopadzie 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250.

8 września 2021 roku w tarnowskiej katedrze rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej. O cichej bohaterce z Powiśla Dąbrowskiego, która całe życie poświęciła dla Boga, Ojczyzny i ludzi powstał film dokumentalno - fabularyzowany pt. "Stefania Łącka-Serce w Pasiaku", którego premiera odbyła się we wrześniu 2018 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.

27 kwietnia 1942 roku do Auschwitz dotarł pierwszy transport 127 Polek, które więzione były w Tarnowie i na Montelupich w Krakowie. Otrzymały numery obozowe od 6784 do 6910. W początkach sierpnia 1942 roku przeniesiono je do oddziału kobiecego powstającego w Auschwitz II - Birkenau. Oddział ten w Birkenau istniał do dnia ewakuacji obozu w styczniu 1945 roku. Pierwszym transportem Polek do KL Auschwitz trafiła też Stefania Łącka z Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. Jej postać zapisała się w kartach historii Powiśla Dąbrowskiego wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami. Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. W Oświęcimiu otrzymała numer obozowy 6886. Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje.23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu. Zmarła w listopadzie 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250. 8 września 2021 roku w tarnowskiej katedrze rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stefanii Łąckiej. O cichej bohaterce z Powiśla Dąbrowskiego, która całe życie poświęciła dla Boga, Ojczyzny i ludzi powstał film dokumentalno - fabularyzowany pt. "Stefania Łącka-Serce w Pasiaku", którego premiera odbyła się we wrześniu 2018 roku w Dąbrowie Tarnowskiej.