Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Minął rok od śmierci Ks. Prałata Józefa Poremby

Minął rok od śmierci Ks. Prałata Józefa Poremby

Minął rok od śmierci Ks. Prałata Józefa Poremby

W tym roku minęła pierwsza rocznica śmierci Prałata Józefa Poremby, który przez blisko 40 lat pełnił posługę kapłańską w parafii pw. NMP Szkaplerznej. Zmarł 22 listopada 2020 roku, a jego ciało spoczęło w grobowcu kapłańskim na dąbrowskim cmentarzu parafialnym.

Ksiądz Józef Poremba był kapłanem o wielkim, miłosiernym sercu, który wypełniał swoje powołanie z żarliwą wiarą, ale też z niezwykłą pokorą i skromnością. Kapłanem, zaangażowanym w sprawy parafii i jej mieszkańców, który niósł pomoc chorym i najbardziej potrzebującym. Był  inicjatorem powstania w Dąbrowie Tarnowskiej stacjonarnego hospicjum, ochronki dla dzieci, kuchni dla ubogich „Betania”, kaplicy w Oleśnicy, kaplicy cmentarnej, parafialnego ośrodka sportu i rekreacji oraz wielu akcji, festynów i pikników charytatywnych. Przez lata był kapelanem w dąbrowskim Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej. W 2008 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Do końca swej posługi kapłańskiej aktywnie uczestniczył w pracy duszpasterskiej parafii.

W przeddzień rocznicy jego śmierci, 21 listopada 2021 roku, w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, odsłonięto tablicę poświęconą jego osobie. Widnieje na niej napis: PROBOSZCZ DĄBROWSKIEJ PARAFII W LATACH 1980-2008 KAPŁAN WIELKIEJ WIARY ODDANY CHORYM I CIERPIĄCYM BUDOWNICZY DĄBROWSKIEGO HOSPICJUM. WDZIĘCZNI PARAFIANIE W 1 ROCZNICĘ ŚMIERCI.

Samorząd powiatowy, również pamięta o jego postaci. W tym roku został zorganizowany konkurs wiedzy pn. „Ks. Józef Poremba – w służbie Bogu i małej ojczyźnie” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Odbył się również plener malarski pn. „Ks. Józef Poremba i Jego dzieła”, którego uczestnikami byli artyści, malarze z Powiśla Dąbrowskiego, jak również młodzież i dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych w Dąbrowskim Domu Kultury, którzy w dowolnej technice plastycznej przedstawiali wybrany budynek związany z osobą śp. Księdza Prałata lub nawiązujący do Jego działalności społecznej.

W tym roku minęła pierwsza rocznica śmierci Prałata Józefa Poremby, który przez blisko 40 lat pełnił posługę kapłańską w parafii pw. NMP Szkaplerznej. Zmarł 22 listopada 2020 roku, a jego ciało spoczęło w grobowcu kapłańskim na dąbrowskim cmentarzu parafialnym. Ksiądz Józef Poremba był kapłanem o wielkim, miłosiernym sercu, który wypełniał swoje powołanie z żarliwą wiarą, ale też z niezwykłą pokorą i skromnością. Kapłanem, zaangażowanym w sprawy parafii i jej mieszkańców, który niósł pomoc chorym i najbardziej potrzebującym. Był  inicjatorem powstania w Dąbrowie Tarnowskiej stacjonarnego hospicjum, ochronki dla dzieci, kuchni dla ubogich „Betania”, kaplicy w Oleśnicy, kaplicy cmentarnej, parafialnego ośrodka sportu i rekreacji oraz wielu akcji, festynów i pikników charytatywnych. Przez lata był kapelanem w dąbrowskim Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej. W 2008 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Do końca swej posługi kapłańskiej aktywnie uczestniczył w pracy duszpasterskiej parafii. W przeddzień rocznicy jego śmierci, 21 listopada 2021 roku, w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, odsłonięto tablicę poświęconą jego osobie. Widnieje na niej napis: PROBOSZCZ DĄBROWSKIEJ PARAFII W LATACH 1980-2008 KAPŁAN WIELKIEJ WIARY ODDANY CHORYM I CIERPIĄCYM BUDOWNICZY DĄBROWSKIEGO HOSPICJUM. WDZIĘCZNI PARAFIANIE W 1 ROCZNICĘ ŚMIERCI. Samorząd powiatowy, również pamięta o jego postaci. W tym roku został zorganizowany konkurs wiedzy pn. „Ks. Józef Poremba – w służbie Bogu i małej ojczyźnie” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Odbył się również plener malarski pn. „Ks. Józef Poremba i Jego dzieła”, którego uczestnikami byli artyści, malarze z Powiśla Dąbrowskiego, jak również młodzież i dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych w Dąbrowskim Domu Kultury, którzy w dowolnej technice plastycznej przedstawiali wybrany budynek związany z osobą śp. Księdza Prałata lub nawiązujący do Jego działalności społecznej.