1. Minął rok od śmierci Ks. Prałata Józefa Poremby

Minął rok od śmierci Ks. Prałata Józefa Poremby

W tym roku minęła pierwsza rocznica śmierci Prałata Józefa Poremby, który przez blisko 40 lat pełnił posługę kapłańską w parafii pw. NMP Szkaplerznej. Zmarł 22 listopada 2020 roku, a jego ciało spoczęło w grobowcu kapłańskim na dąbrowskim cmentarzu parafialnym. Ksiądz Józef Poremba był kapłanem o wielkim, miłosiernym sercu, który wypełniał swoje powołanie z żarliwą wiarą, ale też z niezwykłą pokorą i skromnością. Kapłanem, zaangażowanym w sprawy parafii i jej mieszkańców, który niósł pomoc chorym i najbardziej potrzebującym. Był  inicjatorem powstania w Dąbrowie Tarnowskiej stacjonarnego hospicjum, ochronki dla dzieci, kuchni dla ubogich „Betania”, kaplicy w Oleśnicy, kaplicy cmentarnej, parafialnego ośrodka sportu i rekreacji oraz wielu akcji, festynów i pikników charytatywnych. Przez lata był kapelanem w dąbrowskim Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej. W 2008 roku przeszedł na zasłużoną emeryturę. Do końca swej posługi kapłańskiej aktywnie uczestniczył w pracy duszpasterskiej parafii. W przeddzień rocznicy jego śmierci, 21 listopada 2021 roku, w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, odsłonięto tablicę poświęconą jego osobie. Widnieje na niej napis: PROBOSZCZ DĄBROWSKIEJ PARAFII W LATACH 1980-2008 KAPŁAN WIELKIEJ WIARY ODDANY CHORYM I CIERPIĄCYM BUDOWNICZY DĄBROWSKIEGO HOSPICJUM. WDZIĘCZNI PARAFIANIE W 1 ROCZNICĘ ŚMIERCI. Samorząd powiatowy, również pamięta o jego postaci. W tym roku został zorganizowany konkurs wiedzy pn. „Ks. Józef Poremba – w służbie Bogu i małej ojczyźnie” skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu dąbrowskiego. Odbył się również plener malarski pn. „Ks. Józef Poremba i Jego dzieła”, którego uczestnikami byli artyści, malarze z Powiśla Dąbrowskiego, jak również młodzież i dzieci uczestniczące w zajęciach plastycznych w Dąbrowskim Domu Kultury, którzy w dowolnej technice plastycznej przedstawiali wybrany budynek związany z osobą śp. Księdza Prałata lub nawiązujący do Jego działalności społecznej.