1. Minister Pracy i Polityki Społecznej z wizytą na Powiślu Dąbrowskim

Minister Pracy i Polityki Społecznej z wizytą na Powiślu Dąbrowskim

W piątek 10 maja 2013 roku w Powiecie Dąbrowskim gościł Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz. Wizyta ta była odpowiedzią na zaproszenie Starosty Dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego. Związana była również z udziałem w dwudniowej konferencji pt. „Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Zakresie Interdyscyplinarnego Podejścia do Problematyki Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży”, nad którą Minister Kosiniak – Kamysz objął honorowy patronat. Będąc w Dąbrowie Tarnowskiej spotkał się z przedstawicielami Powiatowej Rady Zatrudnienia, samorządowcami, przedstawicielami lokalnych instytucji, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Podczas spotkania Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski przedstawił Ministrowi najważniejsze problemy w naszym regionie - szczególnie wysoki poziom bezrobocia. Minister Kosiniak – Kamysz przedstawił zebranym priorytety, którymi zajmuje się obecnie Ministerstwo, a są to prace nad zmianą ustawy o promocji zatrudnienia i reformie urzędów pracy. Jak powiedział Minister, zmiany w ustawie dotyczyć będą przede wszystkim osób bezrobotnych i pracodawców, którzy tworzą miejsca pracy. Zmienią się warunki dla bezrobotnych, którzy naprawdę szukają pracy, a nie tylko potrzebują ubezpieczenia zdrowotnego. Poruszył również sprawy dotyczące rolnictwa, młodych matek powracających do pracy po urodzeniu dziecka oraz seniorów. Przybyli na to spotkanie zaproszeni goście poruszyli kwestię dotyczącą pomocy osobom w wieku ponad 25 lat a poniżej 50 roku życia. Mówił o tym Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, który zwrócił również uwagę na trudną sytuację kobiet w naszym regionie. Burmistrz zwrócił się z prośbą o środki finansowe na prace interwencyjne szczególnie w okresie letnim, które z pewnością poprawiłyby sytuację materialną tych osób. Wójt Gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk zwrócił m.in. uwagę na to, że osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny nadal pracują i tym samym zabierają ludziom młodym możliwość zatrudnienia. Józef Małek – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawił Ministrowi problemy z jakimi spotykają się pracownicy urzędu a dotyczą często braku zainteresowania ze strony bezrobotnych ofertami pracy. Głos zabrała również Krystyna Guzik – Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku, która przedstawiła wielkie zainteresowanie osób starszych działalnością jej organizacji, która na początku swojej działalności skupiała 27 uczestników a obecnie liczy ponad 90 osób. Odpowiadając na pytani i sugestie uczestników spotkania Władysław Kosiniak – Kamysz powiedział, że jednym z podstawowych priorytetów działalności Ministerstwa w tym roku są działania ukierunkowane na pomoc dla osób poniżej 25 roku życia, kobiet wracających do pracy po urodzeniu dziecka oraz bezrobotnych powyżej 50 roku życia. Jak powiedział Minister urzędy pracy w tym roku otrzymały większe iż dotychczas środki finansowe na pomoc bezrobotnym. Urzędy pracy mają fundusze, które mogą dzielić według potrzeb lokalnego środowiska. Ponadto z informacji przekazanych przez Ministra wynika, że będą wspierane osoby bezrobotne, które będą chciały otworzyć własną działalność gospodarczą. Na zakończenie spotkania Starosta Tadeusz Kwiatkowski podziękował przedstawicielowi polskiego rządu za zainteresowanie się sprawami Powiatu Dąbrowskiego i wspieranie podejmowanych działań na rzecz osób bezrobotnych, osób starszych oraz korzystających z systemu pomocy społecznej. Będąc w Dąbrowie Tarnowskiej, Minister zwiedził Ośrodek Spotkania Kultur jak również odwiedził podopiecznych w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej zaprezentował Ministrowi wizualizację nowej strażnicy wraz z magazynem przeciwpowodziowym. Minister odwiedził również podopiecznych Ośrodka Rewalidacyjno – Wychowawczego w Kupieninie oraz wziął udział we Mszy Św., której głównym celebransem był Arcybiskup Zygmunt Zimowski. Po uroczystej Mszy Św. zwiedził Muzeum Jana Pawła II w Kupieninie.