Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Most na Wiśle w Borusowej połączy dwa województwa

Most na Wiśle w Borusowej połączy dwa województwa

Most na Wiśle w Borusowej połączy dwa województwa

20 marca 2019 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy mostu na Wiśle, który połączy województwo małopolskie z świętokrzyskim. W tym dniu w Borusowej zgromadzili się mieszkańcy gminy Gręboszów i Nowego Korczyna wraz z parlamentarzystami i samorządowcami.

Symbolicznego wbicia łopat pod inwestycję dokonali między innymi przedstawiciele inwestorów: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka oraz województwa świętokrzyskiego - marszałek Andrzej Bętkowski i Marek Jońca z zarządu województwa, a także wiceminister Anna Krupka, parlamentarzyści: Wiesław Krajewski, Michał Wojtkiewicz i Krystian Jarubas oraz wójt Gręboszowa Krzysztof Gil.

Przeprawa w Borusowej na DW 973 ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa. Inwestycja zastąpi przeprawę promową, która łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

Jestem przekonany, że budowa mostu, którą dziś symbolicznie rozpoczynamy, przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców obu województw i przyspieszenia rozwoju gospodarczego okolicznych powiatów - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Most w Borusowej ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców obu województw, ale także dla kierowców poruszających się tą trasą. Pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Budowa mostu na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw o usprawnienie komunikacji między regionami.

Decyzja o budowie mostu na Wiśle w miejscowości Borusowa, została podjęta w 2007 roku przez marszałków województwa małopolskiego i świętokrzyskiego podczas roboczego spotkania w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie to zostało zorganizowane z inicjatywy ówczesnego Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego i Starosty Buskiego Jerzego Kolarza. Tego samego roku na promie w Borusowej zostało podpisane pierwsze porozumienie w tej sprawie.

To inwestycja z jednej strony niezwykle ważna, z drugiej – kosztowna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych, z czego 27 mln to środki, które przekaże Województwo Małopolskie. Zgodnie z planem prac, pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z przeprawy pod koniec 2020 roku.

źródło: Biuro Prasowe UMWM/mags

20 marca 2019 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy mostu na Wiśle, który połączy województwo małopolskie z świętokrzyskim. W tym dniu w Borusowej zgromadzili się mieszkańcy gminy Gręboszów i Nowego Korczyna wraz z parlamentarzystami i samorządowcami. Symbolicznego wbicia łopat pod inwestycję dokonali między innymi przedstawiciele inwestorów: marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i wicemarszałek Łukasz Smółka oraz województwa świętokrzyskiego - marszałek Andrzej Bętkowski i Marek Jońca z zarządu województwa, a także wiceminister Anna Krupka, parlamentarzyści: Wiesław Krajewski, Michał Wojtkiewicz i Krystian Jarubas oraz wójt Gręboszowa Krzysztof Gil. Przeprawa w Borusowej na DW 973 ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa. Inwestycja zastąpi przeprawę promową, która łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. Jestem przekonany, że budowa mostu, którą dziś symbolicznie rozpoczynamy, przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców obu województw i przyspieszenia rozwoju gospodarczego okolicznych powiatów - mówił marszałek Witold Kozłowski. Most w Borusowej ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców obu województw, ale także dla kierowców poruszających się tą trasą. Pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa. Budowa mostu na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw o usprawnienie komunikacji między regionami. Decyzja o budowie mostu na Wiśle w miejscowości Borusowa, została podjęta w 2007 roku przez marszałków województwa małopolskiego i świętokrzyskiego podczas roboczego spotkania w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej. Spotkanie to zostało zorganizowane z inicjatywy ówczesnego Starosty Dąbrowskiego Wiesława Krajewskiego i Starosty Buskiego Jerzego Kolarza. Tego samego roku na promie w Borusowej zostało podpisane pierwsze porozumienie w tej sprawie. To inwestycja z jednej strony niezwykle ważna, z drugiej – kosztowna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych, z czego 27 mln to środki, które przekaże Województwo Małopolskie. Zgodnie z planem prac, pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z przeprawy pod koniec 2020 roku. źródło: Biuro Prasowe UMWM/mags