Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Na pomoc Synagodze

Na pomoc Synagodze

Na pomoc Synagodze

Kilku lokalnych samorządowców, parlamentarzysta oraz ludzie kultury z Powiśla wystosowali apel do instytucji , osób prywatnych oraz publicznych o wsparcie starań zmierzających do renowacji żydowskiej świątyni. Jej monumentalny gmach został wzniesiony w 1868 roku, według projektu inżyniera Abrahama Goldsteina. 

Dąbrowska synagoga została zniszczona podczas działań wojennych I wojny światowej. W czasie II wojny światowej, Niemcy z początkiem okupacji urządzili w niej magazyn, czynny po wojnie jeszcze do 1970 roku. Inicjatorzy apelu mają nadzieję, że obiekt odzyska świetność. Dąbrowa Tarnowska była jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce. Pochodziła stąd cała grupa wybitnych cadyków z Dawidem Ungerem, założycielem dynastii, uczniem Widzącego z Lublina na czele. 

Źródło: Radio MAKS

Kilku lokalnych samorządowców, parlamentarzysta oraz ludzie kultury z Powiśla wystosowali apel do instytucji , osób prywatnych oraz publicznych o wsparcie starań zmierzających do renowacji żydowskiej świątyni. Jej monumentalny gmach został wzniesiony w 1868 roku, według projektu inżyniera Abrahama Goldsteina.  Dąbrowska synagoga została zniszczona podczas działań wojennych I wojny światowej. W czasie II wojny światowej, Niemcy z początkiem okupacji urządzili w niej magazyn, czynny po wojnie jeszcze do 1970 roku. Inicjatorzy apelu mają nadzieję, że obiekt odzyska świetność. Dąbrowa Tarnowska była jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce. Pochodziła stąd cała grupa wybitnych cadyków z Dawidem Ungerem, założycielem dynastii, uczniem Widzącego z Lublina na czele.  Źródło: Radio MAKS