Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Narodowe Czytanie „Balladyny” w Oleśnie

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Oleśnie

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Oleśnie

Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna na czele z Dyrektor Małgorzatą Morawiec w Oleśnie po raz kolejny włączyli się ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. 5 września 2020 roku, w sobotnie popołudnie przed budynkiem biblioteki zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji, a także czytelnicy olesieńskiej biblioteki.

W tym roku wspólnie czytano „Balladynę” - wybitne dzieło romantyzmu Juliusza Słowackiego, które bez wątpienia miało duży wpływ na naszą kulturę narodową.  Utwór ten powstał na emigracji, podczas debat nad przyszłym losem narodu i wspólną historią oraz dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego. Jest to dramat, w którym Wieszcz Narodowy połączył fantastykę i realizm, jednocześnie analizując postawy i czyny bohaterów. Główne bohaterki to siostry, które zostały opisane na zasadzie kontrastu. Alina to uosobienie dobra, natomiast Balladyna – zła. Ostatecznie w utworze osadzonym na tle baśniowych dziejów zwycięża dobro.

Rękopis "Balladyny" znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>

 

Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec oraz Gminna Biblioteka Publiczna na czele z Dyrektor Małgorzatą Morawiec w Oleśnie po raz kolejny włączyli się ogólnopolską akcję Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. 5 września 2020 roku, w sobotnie popołudnie przed budynkiem biblioteki zgromadzili się samorządowcy, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji, a także czytelnicy olesieńskiej biblioteki. W tym roku wspólnie czytano „Balladynę” - wybitne dzieło romantyzmu Juliusza Słowackiego, które bez wątpienia miało duży wpływ na naszą kulturę narodową.  Utwór ten powstał na emigracji, podczas debat nad przyszłym losem narodu i wspólną historią oraz dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania listopadowego. Jest to dramat, w którym Wieszcz Narodowy połączył fantastykę i realizm, jednocześnie analizując postawy i czyny bohaterów. Główne bohaterki to siostry, które zostały opisane na zasadzie kontrastu. Alina to uosobienie dobra, natomiast Balladyna – zła. Ostatecznie w utworze osadzonym na tle baśniowych dziejów zwycięża dobro. Rękopis "Balladyny" znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>