Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 9 stycznia 2025 roku "w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego".

W tym roku mija już 83. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego generała broni powstała Armia Krajowa, która była najliczniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną czasów II wojny światowej.

W rozkazie skierowanym do Komendanta Związku Walki Zbrojnej gen. bryg. Stefana Roweckiego „Grota” napisał: „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią Armię Krajową podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej. (…)”.

Skuteczne i brawurowe działania Armii Krajowej niejednokrotnie przesądziły o losach całej II wojny światowej. Członkowie AK byli organizatorami tysięcy akcji sabotażowych, dywersyjnych i zbrojnych. Jedną z największych operacji było Powstanie Warszawskie.

W tym szczególnym dniu pamiętajmy o żołnierzach AK z naszego powiatu, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i oddali za nią życie.
Cześć ich pamięci!

14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Święto to zostało uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 9 stycznia 2025 roku "w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego". W tym roku mija już 83. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. 14 lutego 1942 roku na mocy rozkazu Naczelnego Wodza Władysława Sikorskiego generała broni powstała Armia Krajowa, która była najliczniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną czasów II wojny światowej. W rozkazie skierowanym do Komendanta Związku Walki Zbrojnej gen. bryg. Stefana Roweckiego „Grota” napisał: „Znoszę dla użytku zewnętrznego nazwę ZWZ – wszyscy żołnierze w czynnej służbie wojskowej w Kraju stanowią Armię Krajową podległą Panu Generałowi, jako jej dowódcy. Stanowisko Pana Generała nosi nazwę Dowódcy Armii Krajowej. (…)”. Skuteczne i brawurowe działania Armii Krajowej niejednokrotnie przesądziły o losach całej II wojny światowej. Członkowie AK byli organizatorami tysięcy akcji sabotażowych, dywersyjnych i zbrojnych. Jedną z największych operacji było Powstanie Warszawskie. W tym szczególnym dniu pamiętajmy o żołnierzach AK z naszego powiatu, którzy walczyli za naszą Ojczyznę i oddali za nią życie.Cześć ich pamięci!