Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu

11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.  W 2016 roku, na pamiątkę ofiar rzezi wołyńskiej, Sejm RP uchwalił nowe święto „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”. W tym dniu czcimy pamięć nie tylko Polaków, ale i zamordowanych obywateli II RP innych narodowości jak Żydów, Ormian czy Czechów. Obchody tego dnia zostały ustanowione na rocznicę „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach.

Rzeź wołyńska była brutalnym ludobójstwem, którego ukraińscy nacjonaliści dokonali w latach 1943 – 1945 na polskiej ludności zamieszkującej Wołyń i wschodnią Małopolskę. Organizacją odpowiedzialną za masowe i wyjątkowo okrutne w swej prymitywnej formie mordowanie Polaków była Ukraińska Powstańcza Armia. W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały Polaków w 85 miejscowościach powiatu włodzimierskiego i 11 powiatu horochowskiego. Na dzień akcji wybrano niedzielę, aby jak największą liczbę Polaków móc zaskoczyć na Mszy Św. w kościołach. Do takich ataków doszło w kościołach w Chrynowie, Kisielinie, Porycku i Zabłoćcach. Wsie i osady polskie ograbiono i spalono.

W całej rzezi wołyńskiej zginęło 100 tysięcy Polaków. Kolejne 300-400 tysięcy osób zostało zmuszonych do ucieczki. Była ona jedną z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej popełnionych w czasie II wojny światowej.

 

Źródło: J. Wieliczka - Szarkowa "Wołyń we krwi", dzieje.pl, wprost.pl

11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.  W 2016 roku, na pamiątkę ofiar rzezi wołyńskiej, Sejm RP uchwalił nowe święto „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej”. W tym dniu czcimy pamięć nie tylko Polaków, ale i zamordowanych obywateli II RP innych narodowości jak Żydów, Ormian czy Czechów. Obchody tego dnia zostały ustanowione na rocznicę „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 roku, podczas której na Wołyniu doszło do największej fali mordów na Polakach. Rzeź wołyńska była brutalnym ludobójstwem, którego ukraińscy nacjonaliści dokonali w latach 1943 – 1945 na polskiej ludności zamieszkującej Wołyń i wschodnią Małopolskę. Organizacją odpowiedzialną za masowe i wyjątkowo okrutne w swej prymitywnej formie mordowanie Polaków była Ukraińska Powstańcza Armia. W niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały Polaków w 85 miejscowościach powiatu włodzimierskiego i 11 powiatu horochowskiego. Na dzień akcji wybrano niedzielę, aby jak największą liczbę Polaków móc zaskoczyć na Mszy Św. w kościołach. Do takich ataków doszło w kościołach w Chrynowie, Kisielinie, Porycku i Zabłoćcach. Wsie i osady polskie ograbiono i spalono. W całej rzezi wołyńskiej zginęło 100 tysięcy Polaków. Kolejne 300-400 tysięcy osób zostało zmuszonych do ucieczki. Była ona jedną z najkrwawszych zbrodni na ludności cywilnej popełnionych w czasie II wojny światowej.   Źródło: J. Wieliczka - Szarkowa "Wołyń we krwi", dzieje.pl, wprost.pl