Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady
Dokładnie 82 lata temu, 14 czerwca 1940 roku Niemcy przetransportowali z więzienia w Tarnowie do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich znaleźli się między innymi żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, studenci oraz niewielka grupa polskich Żydów. Był to pierwszy masowy transport więźniów do nowo założonego obozu. Dzień ten uznawany jest za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Według źródeł w pierwszym transporcie więźniów do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau, znajdowało się co najmniej 5 osób pochodzących z Powiśla Dąbrowskiego. Byli to: Eugeniusz Krzciuk urodzony w Luszowicach (numer obozowy 76), Władysław Kogut urodzony w Radwanie (numer obozowy 233) i Jan Kozaczka urodzony w Smęgorzowie (któremu nadano numer 498). Wszyscy trzej zginęli w murach obozu. Wśród osób z wywiezionych pierwszym transportem do obozu zagłady w Oświęcimiu znaleźli się również pochodzący z naszego regionu: Stanisław Klimek (z numerem 468) urodzony w Żdżarach, któremu jako jedynemu z całej piątki udało się zbiec z obozu koncentracyjnego w styczniu 1941 roku oraz Stanisław Korecki urodzony w Woli Gręboszowskiej (numer obozowy 743), któremu udało się przeżyć wojnę.
Pomnik Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz na 1 peronie dworca kolejowego w Tarnowie (fot. T. Lizak)
W 2006 roku Sejm ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych składając tym samym hołd pamięci ofiar wszystkich nazistowskich zbrodni.
W 2015 roku „w imię prawdy historycznej” dokonano zmiany nazwy święta. Na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2015 roku (poz. 535) ustanowiono dzień 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Nowa nazwa jednoznacznie wskazuje sprawców zbrodni popełnianych na terytorium okupowanej Polski.
W ubiegłym roku Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej zorganizowało plenerową wystawę Instytutu Pamięci Narodowej poświęconą sześciu niemieckim obozom zagłady utworzonym przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich (obóz Kulmhof w Chełmnie, KL Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, a także obóz w Bełżcu, Sobiborze, Treblince i Majdanku), a także ofiarom oraz osobom odpowiedzialnym za popełnione zbrodnie. Można ją było oglądać na placu przed kościołem pw. MB Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.
Zachęcamy Państwa do:
- zapoznania się z planszami ww. wystawy IPN pn. „Niemieckie obozy zagłady”
- oraz do odwiedzenia strony internetowej Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau http://www.auschwitz.org/ , gdzie można znaleźć obszerne materiały historyczne związane z tematyką hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu;
Ciekawy materiał stanowi również film dokumentalny z 2013 roku pt. „Koledzy. Portrety z pamięci” będący świadectwem ocalałych z zagłady Polaków, byłych więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz. Dokument powstał w ramach programu Filmoteka Małopolska, którego organizatorem jest Województwo Małopolskie.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5