Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Niedługo przejedziemy nowym mostem w Borusowej

Niedługo przejedziemy nowym mostem w Borusowej

Niedługo przejedziemy nowym mostem w Borusowej

Trwa budowa mostu na Wiśle w Borusowej, który połączy dwa województwa: małopolskie i świętokrzyskie. Ma on ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców, ale także dla kierowców korzystających z drogi wojewódzkiej nr 973. Postęp prac przy budowie mostu wizytował w ubiegły piątek 23 sierpnia 2019 roku, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka wraz z Posłem na Sejm RP Wiesławem Krajewskim. Towarzyszyli im m.in.: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Sebastian Kądzielawa oraz Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil.

Przeprawa w Borusowej na drodze wojewódzkiej nr 973 ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa. Inwestycja zastąpi przeprawę promową, która łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

- To ułatwienie, na które od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Cieszę się z postępu prac, które kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy. Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku będziemy mogli oficjalnie otworzyć nowy most na Wiśle – mówił Wicemarszałek Małopolski.

Inwestycja pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Budowa mostu na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw o usprawnienie komunikacji między regionami. To inwestycja z jednej strony niezwykle ważna, z drugiej – kosztowna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych, z czego 27 mln to środki, które przekazało Województwo Małopolskie. Za jej realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia. Zgodnie z planem prac, pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z przeprawy pod koniec 2020 roku.

Źródło: Biuro Prasowe UMWM/gd

Trwa budowa mostu na Wiśle w Borusowej, który połączy dwa województwa: małopolskie i świętokrzyskie. Ma on ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców, ale także dla kierowców korzystających z drogi wojewódzkiej nr 973. Postęp prac przy budowie mostu wizytował w ubiegły piątek 23 sierpnia 2019 roku, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka wraz z Posłem na Sejm RP Wiesławem Krajewskim. Towarzyszyli im m.in.: Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusz Gosek, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Radny Rady Powiatu Dąbrowskiego Sebastian Kądzielawa oraz Wójt Gminy Gręboszów Krzysztof Gil. Przeprawa w Borusowej na drodze wojewódzkiej nr 973 ma mieć 677 metrów długości, jezdnię o szerokości 7 metrów i dwa pasy ruchu. Z myślą o pieszych i rowerzystach, wzdłuż mostu powstaną chodniki i ścieżka rowerowa. Inwestycja zastąpi przeprawę promową, która łączy Borusową z Nowym Korczynem i ułatwi komunikację województwa małopolskiego i świętokrzyskiego. - To ułatwienie, na które od lat czekali mieszkańcy województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Cieszę się z postępu prac, które kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy. Mam nadzieję, że pod koniec przyszłego roku będziemy mogli oficjalnie otworzyć nowy most na Wiśle – mówił Wicemarszałek Małopolski. Inwestycja pozwoli znacząco przyspieszyć przejazd od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, ułatwi także dojazd do znanego uzdrowiska Busko-Zdrój. Z kolei dla osób podróżujących od strony świętokrzyskiej przeprawa oznacza wygodne połączenie z autostradą A4 w kierunku Krakowa i strefą aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa. Budowa mostu na Wiśle jest zwieńczeniem wspólnych starań województw o usprawnienie komunikacji między regionami. To inwestycja z jednej strony niezwykle ważna, z drugiej – kosztowna. Łączna wartość projektu to ponad 53 mln złotych, z czego 27 mln to środki, które przekazało Województwo Małopolskie. Za jej realizację odpowiada Przedsiębiorstwo Usług Technicznych INTERCOR Sp. z o.o. z Zawiercia. Zgodnie z planem prac, pierwsi kierowcy będą mogli skorzystać z przeprawy pod koniec 2020 roku. Źródło: Biuro Prasowe UMWM/gd