Niepełnosprawność nie musi ograniczać – Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych (1983 – 1992). Celem corocznych obchodów Dnia Osób Niepełnosprawnych jest zwrócenie uwagi na prawa osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku dla inności, a także ukazanie korzyści płynących z pełnej integracji osób z niepełnosprawnościami w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kulturalnym.
Osoby z niepełnosprawnościami na co dzień spotykają się z wieloma przeszkodami a Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest dobrą okazją do tego, aby przypomnieć, że w przestrzeni społecznej jest miejsce dla wszystkich bez względu na kategorię sprawności oraz uświadomić wszystkim,
że likwidacja barier i tworzenie płaszczyzny do wspólnego funkcjonowania zależy jedynie od nas samych. Osoby z niepełnosprawnościami na co dzień spotykają się z wieloma przeszkodami, które utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Zasadniczym elementem wyrównania szans osób
z niepełnosprawnościami, jest zapewnienie maksymalnej dostępności przestrzeni publicznych (np. siedzib urzędów, przychodni lekarskich, dworców, parków, miejsc rekreacji i wypoczynku, obiektów szkolnictwa) oraz miejsc powszechnego użytku (m.in. budynków mieszkalnych, sklepów). Poprzez dostępność tą należy rozumieć możliwość samodzielnego korzystania z nich przez osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach inwalidzkich i przy pomocy chodzików, czy też osoby niewidome.
Od 19 września 2019 r. wdrażany jest w Polsce program Dostępność Plus. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Program jest skoncentrowany na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli dla poprawy komfortu życia codziennego.
Działania realizowane przez Powiat Dąbrowski zmierzają do aktywizacji osób z niepełnosprawnościami w życiu zawodowym, społecznym, kulturalnym, sportowym oraz rekreacji i turystyce; podnoszenia świadomości osób z niepełnosprawnościami w zakresie przysługujących im praw, eliminacji zjawiska niechęci czy wrogości do tych osób, które są przyczyną ich społecznej alienacji.

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5