Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Niewykluczone, że identyfikacją miejsca pochówku wynalazcy z Odporyszowa zajmie się Instytut Pamięci Narodowej

Niewykluczone, że identyfikacją miejsca pochówku wynalazcy z Odporyszowa zajmie się Instytut Pamięci Narodowej

Niewykluczone, że identyfikacją miejsca pochówku wynalazcy z Odporyszowa zajmie się Instytut Pamięci Narodowej

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że w odkrytym przez przypadek grobie na cmentarzu parafialnym w tej miejscowości na Powiślu, znajdują się szczątki Jana Wnęka.

Dotychczas, mimo że był on wybitnym cieślą, artystą rzeźbiarzem i prekursorem lotów, nikt nie wiedział, gdzie spoczywa.

Proboszcz Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, ks. Janusz Oćwieja, prywatnie także pasjonat i popularyzator tej postaci, z prośbą o pomoc zwracał się już do wielu instytucji.

Teraz wszystkie ślady prowadzą do IPN – mówi.

I dodaje, że dużo wskazuje na to, że w odkopanym podczas przygotowań do innego pochówku grobowcu, spoczywa Jan Wnęk.

Wskazują na to wygląd grobowca, miejsce oraz ułożenie szkieletu – uzupełnia.

– Ułożenie zwłok jest nietypowe, ponieważ zmarli na cmentarzu parafialnym skierowani są nogami w kierunku Kościoła. Natomiast szkielet, który znajduje się w miejscu przez przypadek przez nas znalezionym, jest skierowany głową ku wieży kościelnej. To zupełnie inne ułożenie.

Odkopany grobowiec ma ok. 150-ciu lat.

W tym roku przypada okrągła, 150-ta rocznica śmierci wynalazcy z Odporyszowa, który na skonstruowanych przez siebie skrzydłach skakał z wieży kościelnej.

Trwa realizacja filmu z udziałem RDN, którego celem jest odpowiedź na pytanie czy to Jan Wnęk był prekursorem polskiego lotnictwa.

Zapis poszukiwań reporterskich dokumentuje Studio.pl. Projekt wspiera m.in. Urząd Marszałkowski. Premiera – jesienią.

Posłuchaj: ks. Janusz Oćwieja (źródło: www.rdn.pl)
Jest coraz bardziej prawdopodobne, że w odkrytym przez przypadek grobie na cmentarzu parafialnym w tej miejscowości na Powiślu, znajdują się szczątki Jana Wnęka. Dotychczas, mimo że był on wybitnym cieślą, artystą rzeźbiarzem i prekursorem lotów, nikt nie wiedział, gdzie spoczywa. Proboszcz Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, ks. Janusz Oćwieja, prywatnie także pasjonat i popularyzator tej postaci, z prośbą o pomoc zwracał się już do wielu instytucji. – Teraz wszystkie ślady prowadzą do IPN – mówi. I dodaje, że dużo wskazuje na to, że w odkopanym podczas przygotowań do innego pochówku grobowcu, spoczywa Jan Wnęk. Wskazują na to wygląd grobowca, miejsce oraz ułożenie szkieletu – uzupełnia. – Ułożenie zwłok jest nietypowe, ponieważ zmarli na cmentarzu parafialnym skierowani są nogami w kierunku Kościoła. Natomiast szkielet, który znajduje się w miejscu przez przypadek przez nas znalezionym, jest skierowany głową ku wieży kościelnej. To zupełnie inne ułożenie. Odkopany grobowiec ma ok. 150-ciu lat. W tym roku przypada okrągła, 150-ta rocznica śmierci wynalazcy z Odporyszowa, który na skonstruowanych przez siebie skrzydłach skakał z wieży kościelnej. Trwa realizacja filmu z udziałem RDN, którego celem jest odpowiedź na pytanie czy to Jan Wnęk był prekursorem polskiego lotnictwa. Zapis poszukiwań reporterskich dokumentuje Studio.pl. Projekt wspiera m.in. Urząd Marszałkowski. Premiera – jesienią. Posłuchaj: ks. Janusz Oćwieja (źródło: www.rdn.pl) źródło: http://www.rdn.pl/news/niewykluczone-ze-identyfikacja-miejsca-pochowku-wynalazcy-odporyszowa-zajmie-sie-instytut-pamieci-narodowej /mags