Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Nowy blask pomnika i tablicy pamiątkowej w Brniku

Nowy blask pomnika i tablicy pamiątkowej w Brniku

Nowy blask pomnika i tablicy pamiątkowej w Brniku

W dniu dzisiejszym w miejscowości Brnik została odsłonięta i poświęcona świeżo odrestaurowana tablica na pomniku ofiar hitlerowców w Brniku, który powstał po II wojnie światowej z inicjatywy mieszkańców tej miejscowości.

Samorząd gminny na renowację pomnika otrzymał dotację w wysokości 8 500 zł z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Pamięta”, którego celem jest ratowanie lokalnych miejsc pamięci narodowej i ocalenie ich od zapomnienia.

Przed remontem krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wykonał dokumentację fotograficzną tablicy, jak i całego pomnika upamiętniającego zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi i okolicy, którzy byli także członkami ruchu oporu wobec nazistów. Dzięki przychylności IPN tablicę zdobi odlew orła państwowego z brązu ufundowany przez tę właśnie instytucję.

Dzięki renowacji pomnika, jak i miejsca wokół niego, przywrócono dawny jego wygląd. Jak zapewniał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski miejsce to może być częściej wykorzystywane do spotkań religijno- patriotycznych.

Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek pogratulował inicjatywy i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia tego pomnika i tablicy. Podkreślił, iż takie działania to wyraz poczucia odpowiedzialności i troski o zachowanie pamięci o przeszłości. Jest to ważny element dbania o historię, wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu i przekazywania jej wartości godnych naśladowania.

W dniu dzisiejszym w miejscowości Brnik została odsłonięta i poświęcona świeżo odrestaurowana tablica na pomniku ofiar hitlerowców w Brniku, który powstał po II wojnie światowej z inicjatywy mieszkańców tej miejscowości. Samorząd gminny na renowację pomnika otrzymał dotację w wysokości 8 500 zł z Województwa Małopolskiego w ramach konkursu „Małopolska Pamięta”, którego celem jest ratowanie lokalnych miejsc pamięci narodowej i ocalenie ich od zapomnienia. Przed remontem krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wykonał dokumentację fotograficzną tablicy, jak i całego pomnika upamiętniającego zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców wsi i okolicy, którzy byli także członkami ruchu oporu wobec nazistów. Dzięki przychylności IPN tablicę zdobi odlew orła państwowego z brązu ufundowany przez tę właśnie instytucję. Dzięki renowacji pomnika, jak i miejsca wokół niego, przywrócono dawny jego wygląd. Jak zapewniał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski miejsce to może być częściej wykorzystywane do spotkań religijno- patriotycznych. Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek pogratulował inicjatywy i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia tego pomnika i tablicy. Podkreślił, iż takie działania to wyraz poczucia odpowiedzialności i troski o zachowanie pamięci o przeszłości. Jest to ważny element dbania o historię, wychowywania młodzieży w duchu patriotyzmu i przekazywania jej wartości godnych naśladowania.