Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Nowy termin konkursu „Malowana Chata”

Nowy termin konkursu „Malowana Chata”

Nowy termin konkursu „Malowana Chata”

Finał „Malowanej Chaty” odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. Z uwagi na trwającą epidemię wirusa SARS-CoV-2 organizatorzy podjęli decyzję o zmianie terminu konkursu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku.

„Malowana Chata” na dobre wpisała się w działalność kulturalną Powiśla Dąbrowskiego. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu. Głównym jego zadaniem jest podtrzymywanie unikatowej w skali Europy zalipiańskiej tradycji, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk.

Wiosną każdego roku lokalne artystki przystępują do konkursu, tworząc nowe ornamentalne wzory. Prace konkursowe oceniane są w kilku kategoriach tj. malatura nowa, utrzymanie starej malatury, zlecenie wymalowania domu przez malarki ludowe oraz malatury wykonane przez dzieci młodzież. Corocznie, w konkursie bierze udział około 100 twórców ludowych.

Finał „Malowanej Chaty” odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po Bożym Ciele. Z uwagi na trwającą epidemię wirusa SARS-CoV-2 organizatorzy podjęli decyzję o zmianie terminu konkursu. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-13 września 2020 roku. „Malowana Chata” na dobre wpisała się w działalność kulturalną Powiśla Dąbrowskiego. Konkurs organizowany jest przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Dom Malarek w Zalipiu. Głównym jego zadaniem jest podtrzymywanie unikatowej w skali Europy zalipiańskiej tradycji, a także dokumentacja i archiwizacja tych zjawisk. Wiosną każdego roku lokalne artystki przystępują do konkursu, tworząc nowe ornamentalne wzory. Prace konkursowe oceniane są w kilku kategoriach tj. malatura nowa, utrzymanie starej malatury, zlecenie wymalowania domu przez malarki ludowe oraz malatury wykonane przez dzieci młodzież. Corocznie, w konkursie bierze udział około 100 twórców ludowych.