1. Obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Obchody 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja br. w Dąbrowie Tarnowskiej w godzinach przedpołudniowych rozpoczęły się uroczyste obchody święta narodowego z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowane przez samorząd gminny i powiatowy. Pochód prowadzony przez orkiestrę Dąbrowskiego Domu Kultury, w skład którego weszły delegacja XVIII Dzielnicy Budapesztu oraz poczty samorządu gminnego i powiatowego, służb mundurowych, jednostek OSP, kombatantów, organizacji i instytucji oraz szkół – udał się do kościoła parafialnego na mszę św. odprawioną w intencji ojczyzny. We mszy św. koncelebrowanej przez Proboszcza dąbrowskiej parafii ks. Stanisława Cyrana, w czytaniach liturgicznych wzięli udział pracownicy Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Po zakończeniu Eucharystii dalsza część uroczystości patriotycznych odbyła się pod Pomnikiem Poległych w dąbrowskim parku. Tradycyjnie uroczystość patriotyczną z okazji Konstytucji 3 Maja prowadził Komendant Hufca ZHP hm. Marian Rzeźnik. Na uroczystość przybyli Posłowie na Sejm RP: Andrzej Sztorc i Michał Wojtkiewicz. Przedstawiciel Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Stanisław Sorys. W uroczystości wzięli również udział: Wiceburmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu dr. Lévai István Zoltán, Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, Przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego Barbara Pobiegło, Wicestarosta Dąbrowski Robert Pantera, Członkowie Zarządu i Radni Rady Powiatu, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, Przewodniczący Rady Miejskiej Władysław Knutelski, Z-ca Burmistrza Marek Minorczyk, Radni Rady Miejskiej, Dyrektorzy Gminnych i Powiatowych Jednostek Organizacyjnych, Przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji i Straży oraz Związków i Organizacji działających na terenie Powiatu Dąbrowskiego. Powitania i prezentacji zaproszonych gości w imieniu organizatorów dokonał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który wprowadził wszystkich w historię i uroczysty klimat narodowego święta. Okolicznościowe przemówienie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja wygłosił Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek. Głos zabrali również: Poseł Andrzej Sztorc, Poseł Michał Wojtkiewicz, Wicemarszałek Stanisław Sorys oraz Wiceburmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu dr. Lévai István Zoltán nawiązując do konstytucji węgierskiej. Uroczystość uświetnili, prezentując część artystyczną uczniowie z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim, przygotowani przez Panią Iwonę Tańską i Lucynę Krzanowską. Po zakończeniu części artystycznej poszczególne delegacje, oddając hołd i cześć poległym za wolność i niepodległość - złożyły pod Pomnikiem wieńce i okolicznościowe wiązanki.