Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Obchody 65 rocznicy akcji „III most”

Obchody 65 rocznicy akcji „III most”

27 lipca 2009 br. miały miejsce obchody 65 rocznicy akcji „Trzeci Most". Z tej okazji odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterską postawę partyzantów i innych osób biorących udział w tym wydarzeniu. Wśród wielu gości wzięli w niej udział także reprezentanci Powiatu Dąbrowskiego: Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski oraz Prezes Dąbrowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Józef Jaworski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele p.w. bł. Karoliny Kózki w Zabawie. Jej koncelebrantami byli ks. płk Tadeusz Bieniek oraz dziekan Sił Powietrznych z Dęblina, a zarazem kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak.

Następnie obecni przeszli pod pomnik upamiętniający wojenną akcję w Wał-Rudzie. W tym miejscu miały miejsce okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce oraz wystąpiła orkiestra wojskowa.

Jeden z uczestników rocznicowych wydarzeń płk Zdzisław Baszak został także odznaczony Medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szczególnym momentem uroczystości było wypuszczenie gołębi pokoju.


Akcja III Most polegała na dostarczeniu kurierów Rządu Londyńskiego na tereny okupowanej Polski oraz przewiezieniu zdobytych nad Bugiem części pocisku V-2- tajnej broni Hitlera z powrotem do Angli. Została przeprowadzona nocą 25/26 lipca 1944 r. Aliancki samolot „Dakota" przyleciał z Brindisi w północnych Włoszech. Lądował na placówce „Motyl" w Wał-Rudzie koło Zabawy. Jego załogę stanowili Brytyjczycy i polski nawigator ktp. K. Szrajer.

Należy wiedzieć, że wcześniej 29 maja 1944 r. w miejscu tym odbyła się akcja II Most. Po otrzymaniu z Londynu polecania o konieczności powtórzenia lądowania kierownictwo AK w Warszawie zdecydowało o przeprowadzeniu akcji na tym samym terenie. Jej dokładne miejsce to łąki leżące między wsiami Wał-Ruda - Jadowniki Mokre - Przybysławice. Wcześniejsze zamierzenia były takie, że samolot „Dakota" miał przylecieć na początku lipca 1944 r. Ostatecznie żołnierze AK czekali ponad dwa tygodnie. W tym czasie akcja bardzo się skomplikowała. Spowodowały to padające przez kilka dni ulewne deszcze, jak też fakt, że w odległości kilometra od łąk pojawił się odział niemiecki.

27 lipca 2009 br. miały miejsce obchody 65 rocznicy akcji „Trzeci Most". Z tej okazji odbyła się uroczystość upamiętniająca bohaterską postawę partyzantów i innych osób biorących udział w tym wydarzeniu. Wśród wielu gości wzięli w niej udział także reprezentanci Powiatu Dąbrowskiego: Wicestarosta Tadeusz Kwiatkowski oraz Prezes Dąbrowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Józef Jaworski. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele p.w. bł. Karoliny Kózki w Zabawie. Jej koncelebrantami byli ks. płk Tadeusz Bieniek oraz dziekan Sił Powietrznych z Dęblina, a zarazem kustosz sanktuarium ks. Zbigniew Szostak. Następnie obecni przeszli pod pomnik upamiętniający wojenną akcję w Wał-Rudzie. W tym miejscu miały miejsce okolicznościowe przemówienia, złożono wieńce oraz wystąpiła orkiestra wojskowa. Jeden z uczestników rocznicowych wydarzeń płk Zdzisław Baszak został także odznaczony Medalem Pro Memoria, przyznawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Szczególnym momentem uroczystości było wypuszczenie gołębi pokoju. Akcja III Most polegała na dostarczeniu kurierów Rządu Londyńskiego na tereny okupowanej Polski oraz przewiezieniu zdobytych nad Bugiem części pocisku V-2- tajnej broni Hitlera z powrotem do Angli. Została przeprowadzona nocą 25/26 lipca 1944 r. Aliancki samolot „Dakota" przyleciał z Brindisi w północnych Włoszech. Lądował na placówce „Motyl" w Wał-Rudzie koło Zabawy. Jego załogę stanowili Brytyjczycy i polski nawigator ktp. K. Szrajer. Należy wiedzieć, że wcześniej 29 maja 1944 r. w miejscu tym odbyła się akcja II Most. Po otrzymaniu z Londynu polecania o konieczności powtórzenia lądowania kierownictwo AK w Warszawie zdecydowało o przeprowadzeniu akcji na tym samym terenie. Jej dokładne miejsce to łąki leżące między wsiami Wał-Ruda - Jadowniki Mokre - Przybysławice. Wcześniejsze zamierzenia były takie, że samolot „Dakota" miał przylecieć na początku lipca 1944 r. Ostatecznie żołnierze AK czekali ponad dwa tygodnie. W tym czasie akcja bardzo się skomplikowała. Spowodowały to padające przez kilka dni ulewne deszcze, jak też fakt, że w odległości kilometra od łąk pojawił się odział niemiecki.