Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Obchody Bożego Ciała

Obchody Bożego Ciała

Obchody Bożego Ciała

Wczoraj o godz. 9:15 odbyła się Msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, której przewodniczył Proboszcz parafii ks. Prałat Józef Poremba.

Jak co roku po mszy świętej wyruszyła procesja ulicami Dąbrowy Tarnowskiej do czterech ołtarzy. Ołtarze zostały przygotowane przez: Starostwo Powiatowe wraz z Urzędem Skarbowym, Urząd Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej, Chór Parafialny oraz Cech Rzemiosł Różnych.

Boże Ciało to jedno z największych świąt kościoła katolickiego - uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. W Boże Ciało wierni szczególnie wspominają ostatnią wieczerzę Pańską i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa.

W Polsce obchody Bożego Ciała rozpoczęły się w 1320 r. w Krakowie i diecezji krakowskiej, wprowadzone tam przez biskupa Nankera. Od XV w. Polsce odbywają się procesje, które wychodzą ze wszystkich kościołów i prowadzą do czterech ołtarzy ustawianych na zewnątrz świątyń.

Z barwnych i okazałych procesji, od najdawniejszych czasów, na cała Polskę, słynął Kraków. Kroczyli w nich duchowni: biskupi, księża i zakonnicy, a od początku XVII w. także królowie polscy ze swym dworem, szli rajcy miejscy, wojskowi w paradnych mundurach, bractwa kupieckie ze swymi godłami i sztandarami, uczeni w uroczystych togach profesorskich, w łańcuchach i płaszczach przybranych gronostajowym futrem, szli studenci i uczniowie, biało ubrane dziewczęta i rzesze wiernych.

Polskie procesje Bożego Ciała dotychczas zachowują swą okazałość i prezentują się bardzo pięknie. Niesie się w nich chorągwie kościelne i przybrane kwiatami feretrony. Uczestniczą w nich tłumnie wierni, a wśród nich wojskowi i strażacy w galowych mundurach. Nie brakuje w nich także dziewczynek w bieli sypiących kwiaty i ministrantów.

Wczoraj o godz. 9:15 odbyła się Msza święta w Kościele Parafialnym pod wezwaniem NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej, której przewodniczył Proboszcz parafii ks. Prałat Józef Poremba. Jak co roku po mszy świętej wyruszyła procesja ulicami Dąbrowy Tarnowskiej do czterech ołtarzy. Ołtarze zostały przygotowane przez: Starostwo Powiatowe wraz z Urzędem Skarbowym, Urząd Gminy w Dąbrowie Tarnowskiej, Chór Parafialny oraz Cech Rzemiosł Różnych. Boże Ciało to jedno z największych świąt kościoła katolickiego - uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. W Boże Ciało wierni szczególnie wspominają ostatnią wieczerzę Pańską i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. W Polsce obchody Bożego Ciała rozpoczęły się w 1320 r. w Krakowie i diecezji krakowskiej, wprowadzone tam przez biskupa Nankera. Od XV w. Polsce odbywają się procesje, które wychodzą ze wszystkich kościołów i prowadzą do czterech ołtarzy ustawianych na zewnątrz świątyń. Z barwnych i okazałych procesji, od najdawniejszych czasów, na cała Polskę, słynął Kraków. Kroczyli w nich duchowni: biskupi, księża i zakonnicy, a od początku XVII w. także królowie polscy ze swym dworem, szli rajcy miejscy, wojskowi w paradnych mundurach, bractwa kupieckie ze swymi godłami i sztandarami, uczeni w uroczystych togach profesorskich, w łańcuchach i płaszczach przybranych gronostajowym futrem, szli studenci i uczniowie, biało ubrane dziewczęta i rzesze wiernych. Polskie procesje Bożego Ciała dotychczas zachowują swą okazałość i prezentują się bardzo pięknie. Niesie się w nich chorągwie kościelne i przybrane kwiatami feretrony. Uczestniczą w nich tłumnie wierni, a wśród nich wojskowi i strażacy w galowych mundurach. Nie brakuje w nich także dziewczynek w bieli sypiących kwiaty i ministrantów.