1. Obchody Dnia Patrona Szkoły Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu

Obchody Dnia Patrona Szkoły Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu

Dnia 14.12.2007r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu odbyły się uroczystości dnia Patrona Szkoły czyli Władysława Stanisława Reymonta, laureata Literackiej Nagrody Nobla w 1924 roku. Do szkoły przybyli zaproszeni goście: uczniowie gimnazjów z terenu Powiatu Dąbrowskiego, przedstawiciele Samorządu Powiatowego: Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski, Lesław Wieczorek Przewodniczący Komisji Edukacji, Polityki Społecznej oraz Krzysztof Michalak Skarbnik Powiatu, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, pani Małgorzata Morawiec Dyrektor Biblioteki Publicznej w Oleśnie oraz Ksiądz Jan Rybak Proboszcz Parafii Olesno. Zaproszonych gości powitał pan dyrektor Jarosław Boryczka i rozpoczęła się akademia. Uczniowie zaprosili „Reymonta" (Adrian Rosa), aby poznać jego sylwetkę. Niestety rozmowę z bohaterem uroczystości przerwały postaci z jego książek: Janka Orłowska (Żaneta Bawor), Wampir (Wojciech Garbarz), Jagna i Boryna ( Justyna Bławat i Radosław Olszowy), kosynierzy ( Paweł Kapa, Jacek Oleś, Tomasz Stempniowski).Reymont wysłuchał także piosenek w wykonaniu chórku dziewcząt i człowieka orkiestry (Wojciecha Wojnasa). Po pożegnaniu bohatera akademii, prowadzące akademię (Marzena Bełzowska i Maria Kaczówka), zaprosiły gości na poczęstunek do Karczmy „Chłopskie jadło". Urocze kelnerki w strojach ludowych podawały potrawy typowe dla dawnej wsi. Dużym powodzeniem cieszyła się kapusta z grochem i grzybami (dzieło Pani Zofii Cieśli- księgowej), ser biały, smalczyk ze skwarkami, no i oczywiście prawdziwy chleb wiejski. Wszystkie produkty przynieśli uczniowie szkoły. Po poczęstunku goście powrócili do sali gimnastycznej na druga część uroczystości: konkurs klas drugich o „Puchar Boryny". Klasy rywalizowały w trzech konkurencjach: znajomości biografii Reymonta, znajomości treści I tomu „Chłopów" i konkurencji sprawnościowej. Najwięcej emocji wzbudziła trzecia konkurencja składająca się z następujących elementów: darcie pierza na czas, użycie cepów do młocki, rozpoznanie tańców polskich, przetłumaczenie tekstu gwarowego na język ogólny, rozpoznanie przedmiotu dawniej używanego (maśniczka, kołowrotek). Puchar Boryny wygrała klasa II Technikum Agrobiznesu. Goście mogli także obejrzeć wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów "Polski strój ludowy", i wystawę przedmiotów używanych dawniej na wsi ( np.: wóz rachwiak, kolaśnica).Uroczystość przygotowały panie Barbara Grzebieniowska i Iwona Taraska , przy współpracy pani : Aleksandry Toczek i Katarzyny Matusik – Kapuściak oraz pana Bogdana Kowala. Po uroczystych obchodach Dnia Patrona Szkoły goście rozeszli się we wspaniałych humorach do domów.