Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Obchody Wiosny Ludów w Budapeszcie

Obchody Wiosny Ludów w Budapeszcie

Obchody Wiosny Ludów w Budapeszcie

W dniach 13 – 15 marca br. delegacja samorządu powiatowego na czele z Tadeuszem Kwiatkowskim Starostą Dąbrowskim uczestniczyła w obchodach Wiosny Ludów 1848 – 1849 w XVIII dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre.
Wyjazd zorganizowany został na zaproszenie Burmistrza tamtejszej dzielnicy w ramach podpisanej w 2000 roku umowy o współpracy międzynarodowej pomiędzy samorządami.
Uroczystości patriotyczne z udziałem lokalnych władz samorządowych, zaproszonych delegacji miast partnerskich z Polski i Bułgarii, przedstawicieli miejscowych partii politycznych, mniejszości narodowych i mieszkańców odbyły się na placu Kossutha w XVIII dzielnicy Budapesztu. Wspólnie z innymi delegacjami, nasi przedstawiciele złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę o niepodległość. W dalszej części uroczystości delegacja uczestniczyła w spotkaniu, podczas którego Burmistrz Attila Ughy wręczył podziękowania dla osób zasłużonych na rzecz rozwoju dzielnicy.
Jak co roku złożona została również wiązanka kwiatów pod tablicą gen. Józefa Bema w Budapeszcie, ufundowaną przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego w 2003 roku.
Starosta Dąbrowski zaprosił samorząd węgierski do uczestnictwa w obchodach Święta Konstytucji 3 – go Maja w Dąbrowie Tarnowskiej.
Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Adam Rzemiński wręczyli nagrody dla laureatów konkursu wiedzy o Wiośnie Ludów i Powiecie dąbrowskim zorganizowanym wśród młodzieży Polonii węgierskiej. Nagrodą dla zdobywców pierwszego miejsca będzie kilkudniowy pobyt w naszym regionie.
Na zaproszenie Polonii węgierskiej delegacja wzięła udział w obchodach Wiosny Ludów w miejscowości Biatorbágy sąsiadującej z Budapesztem. Tam zaprezentował się polonijny folklorystyczny Zespół POLONEZ z XVIII dzielnicy Budapesztu.

W dniach 13 – 15 marca br. delegacja samorządu powiatowego na czele z Tadeuszem Kwiatkowskim Starostą Dąbrowskim uczestniczyła w obchodach Wiosny Ludów 1848 – 1849 w XVIII dzielnicy Budapesztu Pestszentlőrinc – Pestszentimre.Wyjazd zorganizowany został na zaproszenie Burmistrza tamtejszej dzielnicy w ramach podpisanej w 2000 roku umowy o współpracy międzynarodowej pomiędzy samorządami.Uroczystości patriotyczne z udziałem lokalnych władz samorządowych, zaproszonych delegacji miast partnerskich z Polski i Bułgarii, przedstawicieli miejscowych partii politycznych, mniejszości narodowych i mieszkańców odbyły się na placu Kossutha w XVIII dzielnicy Budapesztu. Wspólnie z innymi delegacjami, nasi przedstawiciele złożyli okolicznościową wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą walkę o niepodległość. W dalszej części uroczystości delegacja uczestniczyła w spotkaniu, podczas którego Burmistrz Attila Ughy wręczył podziękowania dla osób zasłużonych na rzecz rozwoju dzielnicy.Jak co roku złożona została również wiązanka kwiatów pod tablicą gen. Józefa Bema w Budapeszcie, ufundowaną przez Samorząd Powiatu Dąbrowskiego w 2003 roku.Starosta Dąbrowski zaprosił samorząd węgierski do uczestnictwa w obchodach Święta Konstytucji 3 – go Maja w Dąbrowie Tarnowskiej.Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej Adam Rzemiński wręczyli nagrody dla laureatów konkursu wiedzy o Wiośnie Ludów i Powiecie dąbrowskim zorganizowanym wśród młodzieży Polonii węgierskiej. Nagrodą dla zdobywców pierwszego miejsca będzie kilkudniowy pobyt w naszym regionie.Na zaproszenie Polonii węgierskiej delegacja wzięła udział w obchodach Wiosny Ludów w miejscowości Biatorbágy sąsiadującej z Budapesztem. Tam zaprezentował się polonijny folklorystyczny Zespół POLONEZ z XVIII dzielnicy Budapesztu.