Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Obligacje na drogi

Obligacje na drogi

Obligacje na drogi

Co najmniej trzy miliony złotych wpłynie do kasy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej z emisji obligacji. Starosta Krzysztof Kaczmarski nie wyklucza, że pieniądze pojawią się na koncie urzędu już na wiosnę przyszłego roku. Zdania radnych na temat obligacji są jednak podzielone. 
Członkowie zarządu powiatu przekonują, że emisja papierów wartościowych to jedyna możliwość wygospodarowania pieniędzy na remonty dróg powiatowych. 
Opozycja temu nie zaprzecza. Obawia się jednak, że remont powiatowych dróg przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, zostanie wykorzystany jako element kampanii wyborczej rządzącej regionem koalicji: Niezależni i Prawica Powiśla Dąbrowskiego. 
Pusta kasa. 
Pieniądze, które do tej pory udało się przeznaczyć na remonty dróg, to nadal kropla w morzu potrzeb. 
- Składamy wnioski do funduszy. Dzięki temu udało się wyremontować nieco odcinków. Żeby problem załatwić raz a dobrze, potrzebujemy jednak znacznie więcej pieniędzy. W mojej ocenie emisja obligacji na mniej niż trzy miliony złotych nie ma sensu – mówi starosta Kaczmarski dodając, że jego zdaniem powiat powinien tą drogą pozyskać pięć – sześć milionów, ale ostateczna decyzja należała będzie do radnych. 
Banki dadzą 
Chętnych do przekazania powiatowi pieniędzy w ramach emisji obligacji nie brakuje. Dla banków oraz tak zwanych „małoagresywnych funduszy inwestycyjnych to bez wątpienia duża gratka”. 
Samorządy są bowiem wypłacalne. Dąbrowski jest co prawda obciążony poręczeniem kredytu dla miejscowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, ale jak wszystko dobrze się ułoży, to jeszcze w tym roku odzyska zdolności kredytowe (szpital spłaci długi z pożyczki rządowej). 
Pieniądze z obligacji byłyby spłacane dopiero po kilku latach. 
- Gdybyśmy spłatę rozłożyli na 10 lat to budżet powiatu praktycznie by tego nie odczuł – przekonuje starosta Kaczmarski. 
Wyremontują za obligacje 
Na liście dróg, które zostaną wyremontowane znalazły się: Dąbrowa Tarnowska – Radgoszcz; Dąbrowa – Mędrzechów; Dąbrowa – Olesno; Szarwark – Lipiny; Radgoszcz – Szczucin oraz drogi w Gręboszowie, Bolesławiu i Mędrzechowie. (MIR) 

Źródło: Gazeta Krakowska

Co najmniej trzy miliony złotych wpłynie do kasy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej z emisji obligacji. Starosta Krzysztof Kaczmarski nie wyklucza, że pieniądze pojawią się na koncie urzędu już na wiosnę przyszłego roku. Zdania radnych na temat obligacji są jednak podzielone.  Członkowie zarządu powiatu przekonują, że emisja papierów wartościowych to jedyna możliwość wygospodarowania pieniędzy na remonty dróg powiatowych.  Opozycja temu nie zaprzecza. Obawia się jednak, że remont powiatowych dróg przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi, zostanie wykorzystany jako element kampanii wyborczej rządzącej regionem koalicji: Niezależni i Prawica Powiśla Dąbrowskiego.  Pusta kasa.  Pieniądze, które do tej pory udało się przeznaczyć na remonty dróg, to nadal kropla w morzu potrzeb.  - Składamy wnioski do funduszy. Dzięki temu udało się wyremontować nieco odcinków. Żeby problem załatwić raz a dobrze, potrzebujemy jednak znacznie więcej pieniędzy. W mojej ocenie emisja obligacji na mniej niż trzy miliony złotych nie ma sensu – mówi starosta Kaczmarski dodając, że jego zdaniem powiat powinien tą drogą pozyskać pięć – sześć milionów, ale ostateczna decyzja należała będzie do radnych.  Banki dadzą  Chętnych do przekazania powiatowi pieniędzy w ramach emisji obligacji nie brakuje. Dla banków oraz tak zwanych „małoagresywnych funduszy inwestycyjnych to bez wątpienia duża gratka”.  Samorządy są bowiem wypłacalne. Dąbrowski jest co prawda obciążony poręczeniem kredytu dla miejscowego Zakładu Opieki Zdrowotnej, ale jak wszystko dobrze się ułoży, to jeszcze w tym roku odzyska zdolności kredytowe (szpital spłaci długi z pożyczki rządowej).  Pieniądze z obligacji byłyby spłacane dopiero po kilku latach.  - Gdybyśmy spłatę rozłożyli na 10 lat to budżet powiatu praktycznie by tego nie odczuł – przekonuje starosta Kaczmarski.  Wyremontują za obligacje  Na liście dróg, które zostaną wyremontowane znalazły się: Dąbrowa Tarnowska – Radgoszcz; Dąbrowa – Mędrzechów; Dąbrowa – Olesno; Szarwark – Lipiny; Radgoszcz – Szczucin oraz drogi w Gręboszowie, Bolesławiu i Mędrzechowie. (MIR)  Źródło: Gazeta Krakowska