Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Od antyku do Unii Europejskiej

Od antyku do Unii Europejskiej

Anna Duraj i Aleksandra Podsiadło z III LO w Tarnowie zwyciężyły w XI edycji Konkursu Wiedzy o Starożytnym Rzymie, Francji i Włoszech. W nagrodę wyjadą na sześciodniową wycieczkę do Paryża. W finale pokonały drużyny z ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej i tarnowskiego I LO.

Konkurs Wiedzy o Starożytnym Rzymie, Francji i Włoszech zorganizowany został wspólnie przez I LO i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. W eliminacjach wzięło udział 30 dwuosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Małopolski i Podkarpacia. Tematyka tegorocznej edycji konkursu została poszerzona o wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej.
Podobnie jak przed rokiem zwyciężyła drużyna III LO w Tarnowie, przygotowana przez Małgorzatę Ważną. Anna Duraj i Aleksandra Podsiadło pokonały w finale Barbarę Chmurę i Wojciecha Ryczka z ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Trzecie miejsce zajęli Marcin Golec i Bartłomiej Biga z I LO w Tarnowie, którzy uzyskali zaledwie pół punktu mniej niż zdobywcy drugiej lokaty. Do finału zakwalifikowali się także reprezentanci Gimnazjum nr 4 z Tarnowa.
Finaliści musieli wykazać się doskonałą znajomością sztuki i architektury omawianych państw. Jednym z ciekawszych zadań było zaopatrzenie maskotki unijnej - Syriusza, w atrybuty charakterystyczne dla polskiej kultury. Konkursowym zmaganiom towarzyszyła myśl "ars omnibus communis" - sztuka jest wspólna dla wszystkich. W założeniu organizatorów celem konkursu jest bowiem popularyzacja wiedzy o antyku, który jest fundamentem kultury i cywilizacji zachodniej oraz pokazanie tradycji i wartości wspólnych dla całego dziedzictwa europejskiego.
Po raz kolejny konkurs przygotowała Elżbieta Kras, nauczycielka języka łacińskiego w I LO i PWSZ. Za część francuską i włoską odpowiedzialne były Małgorzata Pociecha i Anna Grabowska z PWSZ. Podczas finału wystąpili studenci tej uczelni, którzy zaśpiewali największe włoskie i francuskie przeboje.
"Gościliśmy młodzież z Rzeszowa, Tarnobrzega, Radłowa. Poziom można określić jako średni. Pytania z architektury, rzeźby i malarstwa nie były łatwe" - podsumowuje Elżbieta Kras. Na zwycięzców czekały nagrody książkowe oraz sprzęt RTV, które wręczyli dr Wacław Rapak, kierownik zakładu języka francuskiego w PWSZ i dyrektor I LO Marek Kobielski. (baja)

Źródło: Dziennik Polski

Anna Duraj i Aleksandra Podsiadło z III LO w Tarnowie zwyciężyły w XI edycji Konkursu Wiedzy o Starożytnym Rzymie, Francji i Włoszech. W nagrodę wyjadą na sześciodniową wycieczkę do Paryża. W finale pokonały drużyny z ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej i tarnowskiego I LO. Konkurs Wiedzy o Starożytnym Rzymie, Francji i Włoszech zorganizowany został wspólnie przez I LO i Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Tarnowie. W eliminacjach wzięło udział 30 dwuosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Małopolski i Podkarpacia. Tematyka tegorocznej edycji konkursu została poszerzona o wiedzę dotyczącą Unii Europejskiej.Podobnie jak przed rokiem zwyciężyła drużyna III LO w Tarnowie, przygotowana przez Małgorzatę Ważną. Anna Duraj i Aleksandra Podsiadło pokonały w finale Barbarę Chmurę i Wojciecha Ryczka z ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Trzecie miejsce zajęli Marcin Golec i Bartłomiej Biga z I LO w Tarnowie, którzy uzyskali zaledwie pół punktu mniej niż zdobywcy drugiej lokaty. Do finału zakwalifikowali się także reprezentanci Gimnazjum nr 4 z Tarnowa.Finaliści musieli wykazać się doskonałą znajomością sztuki i architektury omawianych państw. Jednym z ciekawszych zadań było zaopatrzenie maskotki unijnej - Syriusza, w atrybuty charakterystyczne dla polskiej kultury. Konkursowym zmaganiom towarzyszyła myśl "ars omnibus communis" - sztuka jest wspólna dla wszystkich. W założeniu organizatorów celem konkursu jest bowiem popularyzacja wiedzy o antyku, który jest fundamentem kultury i cywilizacji zachodniej oraz pokazanie tradycji i wartości wspólnych dla całego dziedzictwa europejskiego.Po raz kolejny konkurs przygotowała Elżbieta Kras, nauczycielka języka łacińskiego w I LO i PWSZ. Za część francuską i włoską odpowiedzialne były Małgorzata Pociecha i Anna Grabowska z PWSZ. Podczas finału wystąpili studenci tej uczelni, którzy zaśpiewali największe włoskie i francuskie przeboje."Gościliśmy młodzież z Rzeszowa, Tarnobrzega, Radłowa. Poziom można określić jako średni. Pytania z architektury, rzeźby i malarstwa nie były łatwe" - podsumowuje Elżbieta Kras. Na zwycięzców czekały nagrody książkowe oraz sprzęt RTV, które wręczyli dr Wacław Rapak, kierownik zakładu języka francuskiego w PWSZ i dyrektor I LO Marek Kobielski. (baja) Źródło: Dziennik Polski